Kinetic study of selective CO oxidation on Au/Al2O3 catalyst
Au/Al2O3 katalizörü üzerinde seçimli karbon monoksit oksidasyonunun kinetik çalışması
  1. Tez No: 246284
  2. Yazar: MEHTAP DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Homojen tortu çöktürmesi yöntemi ile hazırlanmış Au/Al2O3 katalizörü üzerinde seçimli karbon monoksit oksidasyonun kinetik çalışması gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, literatürde benzer katalitik sistemler için öngörülen modeler incelenmiş ve elementer reaksiyonlara dayalı reaksiyon hız denklemleri kurulmuştur. Al2O3 destek malzemesi inert olduğu için sadece Au üzerinde tek merkez üzerinde gerçekleşen CO oksidasyon mekanizmaları üzerinde durulmuştur. Besleme akımında varolan hydrogen, su buharı ve karbon dioksitin hız parametrelerini etkilediği ama bu bileşenlerin reaksiyon mekanizmalarını etkilemedikleri kabul edimiştir. Karbon monoksit tüketim hızları differansiyel rejimde çalışan bir mikroakış reaktörü içinde on farklı karbon monoksit ve oksijen konsantrasyonu kullanılarak hem yüzde 10 su buharı ve yüzde 25 karbon monoksit varlığında hem de su buharı ve karbon monoksitin yokluğunda iki farlı kalma süresinde ve 90-130°C sıcaklık aralığında elde edilmiştir. Kinetik parametreler önerilen bütün makul mekanizmalar için deneysel veriler kullanılarak hesaplanmıştır. Son olarak, en makul modeller arasından deneysel olarak ölçülen veriler ile hesaplanan veriler kullanılarak model ayrımı gerçekleştirilmiştir. Altın üzerinde O2 ve CO adsorpsiyonuna dayanan tek merkezli mekanizmanın deneysel sonuçları en iyi temsil ettiği gözlenmiştir. Bunlara ek olarak, sıcaklığın karbon monoksit tüketim hızı üzerindeki etkileri 90-130°C sıcaklıkları arasında hem su buharı ve karbon monoksit varlığında hem de yokluğunda güç kanunu modeli ve basitleştirilmiş tek merkezli model kullanılarak araştırılmış, her iki model için de aktivasyon enerjileri Arrhenius grafiği kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kinetic study of selective CO oxidation was performed over Au/Al2O3 catalyst prepared using homogeneous deposition-precipitation method. First, the alternative models proposed for the similar catalytic systems in the literature were examined, and the reaction rate equations in terms of elementary reactions were built. Only the single-site mechanisms proceeding on Au surface were considered since the Al2O3 support is belived to be inert for CO oxidation. It was also assumed that the presence of H2, H2O and CO2 in the feed stream affected the rate parameter, but not the reaction mechanism. The rates of CO consumption were evaluated in a microflow reactor operating in differential mode using ten set of CO and O2 concentrations both in the absence and presence of 10 per cent H2O and 25 per cent CO2 for two residence times at the temperatures ranging from 90°C to 130°C. The kinetic parameters were estimated using experimental data for all plausible mechanisms proposed. Finally, the model discrimination was performed for the most plausible models using the experimentally measured and calculated data. The monofunctional mechanism based on the adsorption of O2 and CO on the gold sites seems to represent the experimental data best. Finally, the effects of temperature on the rate of CO consumption was investigated using simplified one-site and power law models at temperatures ranging 90°C to 130°C both in the absence and presence of H2O and CO2, and the activation energies were calculated using Arrhenius plot.