Achievable rates and transceiver design in ultra-wideband communications
Ultra-genişbant iletişimde erişilebilir hızlar ve alıcı-verici tasarımı
- Tez No: 246290
- Danışmanlar: PROF. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çok-yolların egemen olduğu ortamlarda altnanosaniye süreli darbe katarları ileten ultra-genişbant (UGB) sistemler, iletilen işaretin dürtün yapısından ötürü daha dar bantgenişlikli sistemlerden kaynaklananlara göre daha az genlik dalgalanmalarına maruz kalan alınan yolların zamanda iyi çözünlenebildiği arzulanan özelliği sergilemektedir. çok sayı da çözünlenebilen yola dağı lması yla UGB işaret enerjisi sıklıkla tırmık alıcısı tarafından toplanmaktadır.Bu tezde ilk olarak yumuşak veya sert karar çıkışları kullanan zaman atlamalı M'li darbe konum kiplenimi UGB sistemlerin erişilebilir bilgi hızları hesaplanmaktadır. Burada, sert-çıkışlı sistemler için gözlemlenen ayırdedici bir özellik yıldızkümesi büyüklüğünün artırılmasının sadece yeterince yüksek kod hızlarında yararlı olduğudur. Ardından, kanal bilgisinin alıcıda elde edilebilir olduğu zaman bölüşümlü çift yönlü UGB sistemlerle tırmık parmaklarının yaklaşık yarısının alıcıya taşınabildiği ve aynı zamanda alınan işaret gürültü oranının (İGO) artırılabildiği gösterilmektedir. Gürültü olgusunun doğasının tırmık alıcısı üzerindeki etkisi Gauss olmayan gürültü mevcutsa tırmık parmaklarını takiben kırpıcı doğrusalsızlıkların gerekli olduğudur. Bu amaçla, gürbüz bir tırmık alıcısı tasarlanmıştır ve başarımı doğrusalsızlıkların parametreleri vasıtasıyla eniyileştirilmiştir. En son olarak, Gauss olmayan kanallar için gürbüz bir çokyol-birleştirmeli ilintisizleştiren (çİ) sezici geliştirilmiştir. Tırmık alıcısının çıkışlarının daha fazla işlenmesine karşılık gelen gürbüz çİ sezicisi diğer kullanıcılardan kaynaklanan girişimi dürtün gürültüyü olduğu gibi etkinlikle ortadan kaldırmaktadır. Böylece, tırmık alıcıları ve tek-kullanıcı sezimi ile yüksek İGO değerlerinde ve büyük kullanıcı sayılarında gözlemlenen hata tabanları önlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In a multipath dominated environment, ultra-wideband (UWB) systems that transmit trains of subnanosecond duration pulses exhibit the desirable property of fine resolution in time of the received paths, which as a result of the impulsive form of the transmitted signal go through fewer amplitude fluctuations than those emanating from systems with narrower bandwidths. Being distributed over a large number of resolvable paths, UWB signal energy is typically collected by the rake receiver.In this thesis, achievable information rates of time-hopping M-ary pulse position modulation UWB systems using either soft- or hard-decision outputs are calculated first, where one distinguishing characteristic observed for the hard-output systems is that increasing the constellation size is advantageous only at sufficiently large values of the code rate. Next, it is shown that with time division duplex UWB systems, for which channel information is available at the transmitter, it is possible to move about half of the rake fingers to the transmitter, and simultaneously increase the received signal-to-noise ratio (SNR). The impact of the nature of the noise phenomenon on the rake receiver is such that clipper nonlinearities following the rake fingers are needed if non-Gaussian noise is present. To this end, a robust rake receiver is designed and its performance is optimized through the parameters of the nonlinearities. Finally, a robust multipath-combining decorrelating (mD) detector is developed for non-Gaussian channels. Corresponding to a structure with further processing of the rake receiver outputs, the robust mD detector effectively removes the interference from the other users as well as the impulsive noise, and thus the error floor observed with rake receivers and single-user detection at high SNR values and large number of users is avoided.