Binek oto soğutma sistemi modern uygulamaların yerli otolardaki yansımalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Passenger car engine cooling systems, a study on the applications of modern systems on Turkish
- Tez No: 5493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR HONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
BİNEK OTO SO?UTMA SİSTEMLERİ, MODERN UYGULAMALARIN YERLİ OTOLARDAKİ YANSIMALARININ İNCELENME VE DE?ERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet TUNAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1989 OZ İçten yanmalı motorlarda, çalışma şekli gereği her silindir için, dakika' da 1100-1600 defa yanma odasına alman yakıtın yakıl masıyla ortaya çıkan ısının ürettiği 2000 C civarındaki sıcaklı ğın, çevrimin başlangıcında tekrar normal emme zamanı sıcaklıkları seviyesine düşürülmesi amacıyla, çeşitli soğutma sistemleri kulla nılmaktadır. Bu araştırma, motorda söz konusu soğutma sistemleri nin kullanılması sonucu ortaya çıkan, %30 civarındaki ısı kayıp larını en alt düzeye düşürebilen ve soğutma sisteminden beklenen görevleri en iyi şekilde yerine getirebilen, nisbeten yeni uygu lamaların incelenmesini, klasik sistem olarak adlandırılan eski tip su soğutmalı sistemlerle, genellikle yerli otolarda geniş çap ta uygulanmakta olan ve modern sistemler olarak adlandırılan yeni tip su soğutmalı sistemlerin, performanslarının laboratuvar şart larında karşılaştırılmasını kapsar. Yıllardır kullanılmakta olan su soğutmalı sistemlerin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiş şekli olan modern sistemlerin, klasik sistemlere göre, motor fren beygir gücünde % 1 ila % 4 artış, yakıt tüketiminde % 1 ila % 5 tasarruf ve gürültüde de 1.5 ila 2 dbA civarında azalma gibi bir kaç konuda önemli sayılabilecek iyileşmeler sağladığı deneyler yo luyla gösterilmiştir. II
Özet (Çeviri)
PASSENGER CAR ENGINE COOLING SYSTEMS, A STUDY ON THE APPLICATIONS OF MODERN SYSTEMS ON TURKISH MADE CARS (M.Sc. Thesis) Ahmet TUNAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1989 ABSTRACT In the internal combustion engines, due to their working pattern, a combustible mixture is introduced into the combustion chamber of each cylinder for about 1100 to 1600 times per minute. Due to the combustion, the temperature uses to about 2000 °C. Various cooling systems are used to lower the temperature to the" levels normally associated with the begining of intake strokes. This study involves a comparison of the well known conventional cooling system with the newer applications where either a vis cous-fan or an electro-fan is incorporated into the cooling sys tem. Numerous experiments performed on a fan cylinder 1600 cm3 Ford engine under laboratory condition at various loads and RPMs showed that an improvement of 1 % to 4 % in the brake horsepower and 1 % to 5 % in the fuel economy was achievable. A reduction in the noise level of 1.5 to 2 dbA was also absor- ved. Ill