Hiperkolesterolemi oluşturulmuş farelerde kefirin ve statin içerikli ilaçların kolesterol üzerine etkilerinin araştırılması
Researching the effects on cholesterol of kefir and the medicines including statin on mice constituted the hypercholesterolemia
  1. Tez No: 246319
  2. Yazar: KADİR ALKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. AYSEL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada hiperkolesterolemi oluşturulmuş farelerde kefirin ve statin içeren ilaçların kolesterol üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada hiperkolesterolemi oluşturmak amacıyla Swiss albino tipi fareler belli gruplara ayrılarak kolesterol enjeksiyonu yapıldı. Fareler her bir grupta 12'şer adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak belirlendi. İkinci, üçüncü ve dördüncü gruba 15 gün süreyle kolesterol enjeksiyonu yapılarak hiperkolesterolemi oluşturuldu. İkinci grup ise kolesterol kontrol olarak belirlendi. Son iki grup ise kefir kontrol ve statin kontrol olarak belirlendi. Hiperkolesterolemi oluştuktan sonra 15 boyunca ikinci gruba kolesterol, üçüncü gruba kolesterol ve kefir, dördüncü gruba kolesterol ve statin, beşinci gruba kefir, altıncı gruba statin verildi. Çalışmanın sonunda açlık kanları alınarak otoanalizör de kolesterol, trigliserit, HDL-kolesterol ve LDL-kolesterol ölçümleri yapıldı. Ölçümler sonucunda kefirin ve statin içerikli ilaçların kolesterol, trigliserit ve LDL-kolesterol değerlerini birbirlerine yakın oranlarda düşürdüğü belirlendi. Ve HDL-kolesterol değerlerinin kontrol gruplarına göre yükseldiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study it has been aimed that researching the effects on cholesterol of kefir and the medicines including kefir statin on mice constituted the hypercholesterolemia. In study, to costitute hypercholesterolemia, by Swiss albino mice have been injected cholesterol in these grove 12 mice in every group. First group has been determined as control group. Second, third and fourth groups have been injected during 15 days and hypercholesterolemia has been constituted. Second group has been determined as cholesterol control. The last two groups have been determined as kefir control and statin control. After hypercholesterolemia had been constituted during 15 days, cholesterol to second group, cholesterol and kefir to third group, cholesterol and statin to fourth group, kefir to fifth group, statin to sixth group have been given. In the end of the study, by taken fasting blood samples on autoanalyzer, cholesterol, trigliserid, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol have been measured. In the end of the measurements, it has been determined that kefir and medicine including statin has decreased cholesterol, trigliserid and LDL-cholesterol values in near proportion to each other as the control groups. And LDL-cholesterol values have been determined increased as the control groups.