Hiperkolesterolemik farelere probiyotik ve D-tagatozun sinbiyotik olarak verilmesinin metabolik parametreler ve bağırsak mikrobiyotası üzerine etkisi
Effect of synbiotic administration of probiotic and D-tagatose in hypercholesterolemic mice on metabolic parameters and gut microbiota
- Tez No: 803868
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN HAKİME NOĞAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
HİPERKOLESTEROLEMİK FARELERE PROBİYOTİK VE D-TAGATOZUN SİNBİYOTİK OLARAK VERİLMESİNİN METABOLİK PARAMETRELER VE BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI ÜZERİNE ETKİSİ Mehmet ÇAVDAR Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitisü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Doktora Tezi, Mayıs 2023 Birinci Danışman: Prof. Dr. Nalan Hakime NOĞAY İkinci Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Emine DİNÇER ÖZET Hiperkolesterolemi tedavisinde farmakolojik ajanlara kıyasla yan etki içermeyen ve daha düşük maliyetli alternatif terapötik ajan arayışları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Son yıllarda probiyotik bakterilerin ve prebiyotiklerin birlikte kullanıldığı sinbiyotik uygulamalar ise kolesterol düşürücü etkiye sahip potansiyel biyoterapötikler olarak ön plana çıkmıştır. Mevcut çalışmanın amacı hiperkolesterolemi tablosu oluşturulmuş farelerde ilk defa sinbiyotik olarak kullanılan Lacticaseibacillus casei ATCC 393 suşu ile d-tagatozun serum lipit ve kolesterol parametreleri ile bağırsak mikrobiyota örüntüsü üzerine etkilerini araştırmaktır. Farelerde hiperkolesterolemi tablosu yüksek yağlı ve yüksek kolesterollü (YYYK) yemle beslenme sonucu indüklenmiştir. Fareler herhangi bir uygulamanın bulunmadığı negatif ve pozitif kontrol (hiperkolesterolemik kontrol) grupları ile probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotik uygulamalarının olduğu toplamda beş gruba ayrılmıştır. Toplamda on iki hafta süren çalışma periyodunun son dört haftasında; probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotik uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Karaciğer doku kesitlerinin histolojik analizi sonucu mikroveziküler steatozis skorunun ve IL-6 immünoreaktive sonucunun yalnızca sinbiyotik grubunda anlamlı düşüş sergilediği görülmüştür (p0.05); serum TK düzeyinin ise yalnızca sinbiyotik grubunda önemli miktarda azaldığı saptanmıştır (p0.05) fakat bazı taksonomik öğelerin düzeylerini değiştirerek bağırsak mikrobiyota örüntüsünü düzenlediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SYNBIOTIC ADMINISTRATION OF PROBIOTIC AND D-TAGATOSE IN HYPERCHOLESTEROLEMIC MICE ON METABOLIC PARAMETERS AND GUT MICROBIOTA Mehmet CAVDAR Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics Ph.D. Thesis, May 2023 First Supervisor: Prof. Dr. Nalan Hakime NOGAY Second Supervisor: Asst. Prof. Emine DİNÇER ABSTRACT In the treatment of hypercholesterolemia, the search for alternative therapeutic agents that do not have side effects and cost less compared to pharmacological agents continues intensively. In recent years, synbiotic administrations, in which probiotic bacteria and prebiotics are used together, have come to the fore as potential biotherapeutics with cholesterol-lowering effects. The current study aims to investigate the effects of Lacticaseibacillus casei ATCC 393 and d-tagatose on serum lipid and cholesterol parameters and gut microbiota pattern, which was used as a synbiotic for the first time in mice with hypercholesterolemia. Hypercholesterolemia in mice was induced by feeding a high-fat and high-cholesterol (HFHC) diet. Mice were divided into negative and positive control (hypercholesterolemic control) groups without any administration, and five groups in total with probiotic, prebiotic, and synbiotic administrations. In the last four weeks of the twelve-week working period; probiotic, prebiotic, and synbiotic administrations were carried out. As a result of histological analysis of liver tissue sections, it was observed that microvesicular steatosis and IL-6 immunoreactivation scores showed a significant decrease only in the synbiotic group (p0.05); it was determined that serum TC level decreased significantly only in the synbiotic administration group (p0.05), but it regulated the gut microbiota pattern by changing the levels of some taxonomic components.