Astım modeli oluşturulan aferelerde atorvastatinin akciğer histolojisi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficacy of atorvastatin on lungu histopathology in a murine model of asthma
- Tez No: 342107
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Atorvastatin serum kolesterol seviyesini düşüren ve bu nedenle hiperkolesterolemi tedavisinde kullanılan statin grubu bir ilaçtır. Statinlerin kolestrol düşürücü özelliklerinden bağımsız olarak immünmodülatuar ve antiinflamatuar etkileri de mevcuttur. Bu amaçla birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kronik astım modeli oluşturulmuş BALB/c farelerde atorvastatin'in akciğerdeki histolojik değişiklikler üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Yirmisekiz BALB/c fare Grup I, II, III ve IV olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu (Grup I) dışındaki tüm fareler ovalbumin ile duyarlılaştırıldı. Grup II'ye (Plasebo) salin, Grup III'e 10 mg/kg dozunda atorvastatin ve Grup IV'e 1 mg/kg dozunda dexametazon intraperitoneal yolu ile beş ardışık gün boyunca verildi. Fareler ilaçların son uygulamasından 24 saat sonra sakrifiye edildi. Bütün gruplardan elde edilen akciğer örneklerinin histolojik özellikleri ışık ve elektron mikroskopisi kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca akciğer dokusunda IL-4 ve IL-5 düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Atorvastatin uygulanan grup (Grup III) ile plasebo uygulanan grup (Grup II) karşılaştırıldığında; Grup III de bazal membran ve subepitelyal düz kas kalınlığı, epitel yüksekliği, mast ve goblet hücre sayılarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme gözlenmiştir. Atorvastatin (Grup IV) ve deksametazon grupları (Grup III) karşılaştırıldığında ise, tüm bu parametrelerdeki düzelmenin benzer olduğu bulunmuştur. Ayrıca atorvastatin uygulanan grupta (Grup III), plasebo uygulanan gruba göre akciğer dokusunda IL-4 ve IL-5 düzeyi anlamlı olarak düşük saptanmıştır.Sonuç: Bu çalışmada, astım modeli oluşturulan farelerde atorvastatinin akciğer histolojisi üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Atorvastatin'in akciğerde inflamasyon ve yeniden yapılanma üzerine etkilerini değerlendirecek ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atorvastatin is a statin group medicine that reduces the level of serum cholesterol, thus its used to treat hypercholesterolemia. Independent of cholesterol-lowering property of statins they have also anti-inflammatory and immunmodulating effects. For this purpose they have been used in many diseases. In this study, it was aimed to determine the effect of atorvastatin on histological changes in lung in a murine model of chronic asthma in BALB/c mice.Methods: Twenty-eight BALB / c mice in Group I, II, III and IV were divided into four groups. All the mice except the control group (Group I), were sensitized with ovalbumin. Intraperitoneal injection with saline, atorvastatin(10mg/kg),dexametazon(1mg/kg) was administered to Group II, Group III, Group IV respectively for five consecutive days. Mice were sacrificed after 24 hours from the last drug administration. All the histological properties of lung tissue samples from all groups were evaluated with light and electron microscopy. In all groups, lung histology was evaluated by light and electron microscopy. In addition, IL-4 and IL-5 levels of the lung tissue were measured.Results: When Group II and Group III (atorvastatin) were compared, thicknesses of basement membrane and subepithelial smooth muscle layer, height of epithelium, number of mast and goblet cells were significantly lower in group III. In comparing of Group III (atorvastatin) and Group IV (dexamethasone), all the improvement in histologic parameters were similar. In addition, the IL-4 and IL-5 levels of the lung tissue were significantly lower in atorvastatin group (Group III) compared to placebo-treated group.Conclusion: We found that atorvastatin ameliorated histological changes and cytokine levels in chronic murine model of asthma. Further studies are needed to evaluate the efficacy of atorvastatin on lung inflammation and remodeling.