Artvin ili ormancılık örgütünde çalışan teknik elemanların zaman yönetimi açısından incelenmesi
Investigation of time management of tecnical staff who worked in forestry organization in Artvin
  1. Tez No: 246353
  2. Yazar: LEYLA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
?Artvin ili ormancılık örgütünde çalışan teknik elemanların zaman yönetimi açısından incelenmesi? konulu bu çalışmada, ormancı teknik elemanların zaman yönetimine bakış açıları, önemli bir kaynak olan zamanı nasıl kullandıkları ve zaman tuzaklarının hangilerinden etkilendikleri araştırılmıştır.Bu çalışmanın kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı orman işletme müdürlükleri (Artvin, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Şavşat , Yusufeli) bulunmaktadır. Araştırma işletme müdürlüklerinde şef, müdür yardımcısı, müdür, bölge müdürlüğünde ise şube müdürü, bölge müdür yardımcısı, bölge müdürü seviyesinde olan ormancı teknik elemanlar üzerinde uygulanmıştır.Bu çalışmada bilgiler iki kaynaktan toplanmıştır. Bunlar resmi yazışma kayıt defterleri ile ormancı teknik elemanlara uygulanan ve yedi bölümden oluşan anketlerdir.Araştırma sonucunda Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı İşletme Müdürlüklerinde görev yapan ormancı teknik elemanların, zaman yönetimin bilincinde ve gerekliliğine inandıkları ancak sosyal çevrenin kontrolü, zaman kullanımı ve yönetimi konusunda sorun yaşadıkları tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Zaman, Zaman Yönetimi, Zaman Tuzakları
Özet (Çeviri)
In this study subjected that an investigation of time management of technical staff who worked in forestry organization in Artvin was carried out to determine the time management point of view of forester technical staff and how them use the valuable resource time and additionally, time traps which they are influenced from.İn the scope of study, Artvin Forest Regional Directorate and pertinent Forest Administration Directorates (Artvin, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Şavşat, Yusufeli) are evaluated. The implementation is carried out on Chiefs, Deputy Managers who are employed in Forest Administration Directorates whereas in Regional Directorate Department chiefs, Deputy Managers and Managers are evaluated.At this study informations are collected from two sources. They are legal correspondence record notebooks and questionnares that are applied to forester technical staff and are formed seven parts.At the end of study, it is concluded that the forester technical staff employed in Artvin Forest Regional Directorate and pertinent forest Administration Directorates do aware of time management, and believe in necessity of time management. However, they had difficulties in social environment control, time usage and management.KEY WORDS: Time, Time Management, Time Traps.