Hatay'da yayılış gösteren kör kertenkele (Blanus strauchi (Bedriaga, 1884))'nın helmint faunası
Helmint parasites of the Antolian worm lizard, blanus strauchi (Bedriaga, 1884) from Hatay
- Tez No: 246424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Hatay'dan toplanmış olan 15 Kör Kertenkele (1 Jüvenil, 9 Erkek, 5 Dişi ) helmint faunasını belirlenmek üzere incelenmiştir.Çalışma sonucunda 2 helmint türüne rastlanmıştır. Bunlar Nemathelminthes'e ait Thelostoma sp. ve Parapharyngodon micipsae'dir.Bu çalışma Dünya'da ve Türkiye'de Kör Kertenkele üzerinde yapılan ilk çalışmadır. Bulunan parazit türleri ülkemiz için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
15 worm lizards which were collected in Hatay province of Turkey were studied to identify the helmint fauna.At the end of the study, 2 species of helmint were found. These are Thelostoma sp. and Parapharyngodon micipsae ( Nemathelminthes)This is the first study that has done on“Blanus struchi”in both Turkey and the world. The parasites found are the first records for Turkey.