Araç tasarım optimizasyon uygulamaları çözümlemesi ve doğrulanması için model tabanlı yöntemler
Model based methods for analysis and verification of vehicle design optimization applications
  1. Tez No: 246456
  2. Yazar: MURAT YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, literatürdeki araç titreşim modellerinin Lagrange metodu ile hareket denklemleri elde edilmiştir. Bu işleme ek olarak bilgisayar destekli dinamik analiz yöntemi kullanılarak bir model araç için sürüş konfor indeks değeri hesaplanmıştır. Sürüş konforu indeks değerini direkt etkileyen parametre olarak, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan süspansiyon sistemleri incelenmiştir. ISO 2631?1 standardı kullanılarak araç sürüş konfor değerlendirilmesi için gerekli olan gerçek zamanlı test prosedürü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the equations of motion are obtained for vehicle vibration models in literature with using Lagrange method. For specific car model, the value of ride comfort index is calculated by means of computer aided dynamic analysis method. The widely using suspension systems are examined as the directly effective parameter for ride comfort index value. The necessary real time test procedure for evaluation of vehicle ride comfort is composed with utilization of ISO 2631-1 standard.