Çini desen tasarımı için bilgisayar ortamında grafik modülleri geliştirilmesi
Developing graphical modules for designing tiles in computer environment
  1. Tez No: 246496
  2. Yazar: MUHAMMET EMRE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN DUYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Güzel Sanatlar, Computer Engineering and Computer Science and Control, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Grafik tasarımların bilgisayar ortamında yapılması hem zamansal hem de maddi anlamda maliyeti düşürmektedir. Son yıllarda bilgisayar teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte bilgisayar ortamında tasarım kavramı bir hayli gelişmiştir.Geleneksel sanatlarımızdan olan çini tasarımı için şimdiye kadar bilgisayar ortamında klasik desenler ile tasarıma olanak sağlayan bir çalışma yapılmamıştır. Tez kapsamında yeni yazılım teknolojilerini kullanarak çini desenlerinin bilgisayar ortamında yapılabilmesine olanak sağlayan bir resim işleme yazılımı geliştirilmesi ve onun kullandığı teknolojiler araştırıldı. Yazılım .NET teknolojilerinden GDI+ kullanıldı. GDI+ ın yazılım içerisinde kullanılan özellikleri GDI+ özellikleri bölümünde detaylandırıldı. Gerekli bilgileri açıklandıktan sonra yazılım ile ilgili detaylar ortaya konuldu.Sonuç olarak geliştirilen yazılım eğitim amaçlı yada ticari olarak kullanılabilecek bir ürün olarak değerlendirilebilir. Açık kaynak kodlu olması sebebi ile ihtiyaçlara göre geliştirilerek kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Computer-aided design (CAD) reduces cost in the manner of time and money. In recent years with the development in computer tehcnology CAD is developed accordingly.There is no research for Turkish traditional tile-art designing with classical patterns using computer aid. With this thesis I try to figure out how this traditional art could be designed using a software and which technologies will be used to develop this software. This Design software is developed using .NET technology and GDI+ Library for graphical programming. I tried to explain GDI+ technologies in details. After techology explanations I described software architecture.As a result of this thesis, this software would be used for commercial purpose and education as well. And the software is developed under GPL Open Source licence, so it could be modified and developed for other requeriments by other researchers.