Genetik algoritmanın bazı çevresel ekonomik güç dağıtım problemlerine uygulanması
The application of genetic algorithm to some environmental economic power dispatch problems
  1. Tez No: 246497
  2. Yazar: SERDAR ÖZYÖN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Enerji üretim sistemlerinin optimal bir şekilde işletimi ve planlanması enerji üretiminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Klasik olarak bir enerji sisteminin optimal işletimi kullanılacak yakıt maliyetinin minimize edilmesi şeklindedir. Fakat günümüzde üretim birimlerinde çoğunlukla fosil kaynaklı yakıtların kullanılması problemlerin çözümünde üretim birimlerinin yol açtığı çevre kirliliğinin de göz önüne alınmasını gerektirmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada maliyet minimizasyonu yanında çevre kirliliğinin de dikkate alındığı çevresel ekonomik güç dağıtımı problemlerinin genetik algoritma yöntemiyle çözümü incelenmiştir. Çözüm için ele alınan problemler ; sadece normal termik üretim birimlerinden oluşan sistem, ham enerji kaynağı kısıtlı ve normal termik üretim birimlerinden oluşan sistem, kısa dönem hidrotermal koordinasyon problemi ve ham enerji kaynağı kısıtlı termik birim içeren kısa dönem hidrotermal koordinasyon problemleridir.Çok amaç fonksiyonlu optimizasyon problemlerinden biri olan çevresel ekonomik güç dağıtım problemini tek amaç fonksiyonlu optimizasyon problemine dönüştürmek için ağırlıklı toplam ve konik skalerleştirme metotları kullanılmıştır. Skalerleştirilen problemlerin genetik algoritma yöntemiyle çözümleri bulunmuştur.Çalışmada dört farklı problemin skalerleştirilmesinde iki farklı yöntem kullanılarak bulunan çözümler karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An optimal operation and planning of energy generation systems has a significant place in energy generation. Generally optimal operation of an energy system means the minimization of the cost of the used fuel. However, today a wide use of fossil-based fuels in generation units requires to consider the environmental pollution caused by generation units in the solution of the problems. Therefore, in this study, the solution of environmental economic power dispatch problems by genetic algorithm method, considering the minimization of the fuel cost as well as environmental pollution has been explored. Problems that have been handled are ; the power system which contains only thermal generation units, the power system which contains limited energy supply and normal thermal generation units, the short term hydrotermal coordination problem and the short term hydrotermal coordination problem that contain limited energy supply thermal units.In order to convert the environmental economic power dispatch problem, which is one of the multi-objective optimization problems, into an optimization problem with one objective, the weighted sum scalarization and the conic scalarization methods have been used. The solutions of the scalarized problems have been determined by genetic algorithm.The solutions found by using two different methods in the scalarization of four different problems have been compared and the results have been discussed.