Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampus çevre aydınlatma elektrik enerjisinin; güneş enerjisi ile sağlanması
Dumlupinar University Center Campus environment illumination electric energy?s; provided with solar energy
- Tez No: 246498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÇANAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacı nüfus artışı, hızlı teknolojik gelişmeler, ekonomik büyüme ve küreselleşme gibi etmenlere bağlı olarak artmaktadır. Güneş enerjisi, enerji tüketimine cevap verebilmek amacıyla kullanılan alternatif enerji kaynaklarından birisidir.Bu tez çalışmasında Dumlupınar Üniversitesi merkez kampüsünde bulunan tüm dış aydınlatmaların, güneş enerjisi ile elektrik ihtiyacı karşılanırsa, uygulanabilir projesi nasıl olur sorusuna yanıt vermiştir. Bunun için mevcut aydınlatma armatürlerini besleyen enerji dağıtım panolarındaki akımlar ayrı ayrı ölçülmüştür. Bu ölçümler sonucunda kurulu güç hesaplanmıştır. Projede güneş pilleri on-grid inverter ile şebekeye bağlı olarak sistemi beslemiştir. Projede gerilim düşümü hesaplamaları yapılmış, buna bağlı dağıtım projesi de çizilmiştir. Kullanılacak olan güneş paneli sayısı ve inverter gücü hesaplandıktan sonra kampüste uygun bulunan arazi seçilerek yerleri proje üzerinde gösterilmiştir. Projede kullanılacak malzemelerin maliyet analizi çıkarılarak, projenin ne kadar sürede ekonomik olacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the requirement for energy is increasing because of the overpopulation, rapid technological developments, economic growth and the globalization. The solar energy which is one of the alternative energy sources can be utilized as a response to incresing consumer demand.In this study, it is explored to answer the question of what is required to supply the main campus` external illumination load with the solar energy instead of the usual national network as a project. The installed capacity for this load has been measured and computed. In the project, solar cells fed the system, connected to the network with the on-grid inverter. In the project, voltage drop calculations have been done, and the allocation project has been drawn. Afterwards, the number of solar panel and the inverter power requirements have been calculated. Meanwhile, a suitable land patch on the campus has been selected and the whole project is plotted on a blueprint paper. After the cost analysis of all the required equipments has been made, how much time is needed to make the project feasible has been calculated.