İnegöl Dağı (Gümüşhacıköy-Amasya) ve çevresinin vejetasyonu üzerinde floristik, fitososyolojik ve ekolojik bir araştırma
A floristic, phyto-sociological and ecological research on vegetation of Inegöl Mountain (Gümüşhaciköy-Amasya) and its surrounding
  1. Tez No: 246538
  2. Yazar: CENGİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada İnegöl Dağı (Gümüşhacıköy-Amasya) ve çevresinin vejetasyonu floristik, fitososyolojik ve ekolojik yönden araştırılmıştır.İnegöl Dağı floristik açıdan Davis'in Grid sistemine göre A5 karesi içerisine girer. İnegöl Dağından 2005-2008 yılları arasında yaklaşık 1700 bitki örneği toplanarak teşhis edilmiştir.Teşhis çalışmaları sonucunda 71 familyaya ait 291 cins ve 661 tür ve tür altı taksona ulaşılmıştır.Araştırma alanında tespit edilen 661 tür ve tür altı taksondan; 103 tanesi (% 15.6) Avrupa-Sibirya, 99 tanesi (% 15.0) İran-Turan, 43 tanesi de (% 6.5) Akdeniz floristik bölgesi elementidir. Geriye kalan 418 tanesi (% 63) ise birden fazla bölgeli ya da floristik bölgesi bilinmeyendir.Araştırma alanındaki taksonların familyalara dağılımına göre en fazla takson içeren ilk 5 familya şu şekilde sıralanmaktadır. Compositae 87 (%13.2) takson, Fabaceae 69 (%10.4) takson, Lamiaceae 60 (%9.1) takson, Brassicaceae 41(%6.2) takson, Boraginaceae 34 (%5.1) takson şeklindedir.Araştırma alanında bulunan bitkilerden 77 (% 11.65) tanesi endemiktir.Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metoduna göre bitki birlikleri halinde sınıflandırılmıştır.Araştırma alanında yapılan vejetasyon çalışmaları sonucunda düzenlenen örnek parsel protokolünün değerlendirilmesi ile Orman vejetasyonuna ait 4, Bozuk Orman vejetasyonuna ait 2, Subalpin vejetasyonuna ait 1 ve Step vejetasyonuna ait 2 bitki birliği tespit edilmiştir. Bu birlikler aşağıda verilmiştir.Orman Vejetasyonuna Ait Birlikler1. Pinus nigra subsp.pallasiana?Lathyrus tukhtensis Birliği2. Pinus sylvestris?Pilosella hoppeana subsp.pilisquama Birliği3. Fagus orientalis?Carpinus betulus Birliği4. Fagus orientalis?Cardamine bulbiferae BirliğiBozuk Orman Vejetasyonuna Ait Birlikler5. Querco pubescenti?Quercetum cerridis Birliği6. Carpinus orientalis-Quercus infectoria subsp.boissieri BirliğiSubalpin Vejetasyonu Ait Birlikler7. Juniperus communis subsp.alpina-Onosma aucheranum BirliğiStep Vejetasyonu Ait Birlikler8. Astragalus microcephalus-Astragalus micropterus Birliği9. Astragalus angustifolius subsp. angustifolius-Convolvulus assyricus Birliği
Özet (Çeviri)
In this study, the vegetation of the İnegöl Mountain and its environment was investigated regarding to the floristic, phytosociological and ecological aspects.The İnegöl mountain belongs to A5 square according to the Davis? grid system relating to the floristic aspect.Approximately 1700 plant samples were collected and identified from the İnegöl mountain between 2005-2008.After the identification studies, 291 genera and 661 species and subspecies taxa belonging to the 71 families were determined.103 items (15.6 %) Euro-Siberian, 99 items (15.0 %) Iranian-Turanian, 43 items (6.5 %) Mediterranian region are the floristic elements of 661 species and subspecies taxa identified in the research area. The rest 418 items (63 %) are the elements of one or more unknown floristic regions.The first 5 families which contain the most taxa are listed below according to the distribution of taxa relating to the families in the research area. They are Compositae 87 (13.2 %) taxa, Fabaceae 69 (10.4 %) taxa, Lamiaceae 60 (9.1 %) taxa, Brassicaceae 41(6.2 %) taxa and Boraginaceae 34 (5.1 %) taxa. 77 plants (11.65 %) in the reseach area are endemic.The vegetation of the research area was classified as plant associations relating to the Braun-Blanquet (1932) method.After the vegetation studies in the research area, 4 plant associations belonging to forest, 2 degraded forest ,1 Subalpine and 2 steppe vegetations are determined with the evaluation of the designed sample parcel protocol.These associations are given below:The Associations Belonging to the Forest Vegetation1. Pinus nigra subsp.pallasiana?Lathyrus tukhtensis association.2. Pinus sylvestris?Pilosella hoppeana subsp.pilisquama association.3. Fagus orientalis?Carpinus betulus association.4. Fagus orientalis?Cardamine bulbiferae association.The Associations Belonging to the Degraded Forest Vegetation5. Quercus cerris var. cerris? Quercus pubescens association.6. Carpinus orientalis-Quercus infectoria subsp.boissieri association.The Associations Belonging to the Subalphine Vegetation7. Juniperus communis subsp.alpina-Onosma aucheranum association.The Associations Belonging to the Steppe Vegetation8. Astragalus microcephalus-Astragalus micropterus association.9. Astragalus angustifolius subsp. angustifolius-Convolvulus assyricusassociation.