Çeşitli kimyasal maddelerle emprenye edilmiş ağaç malzemelerin bazı teknolojik özellikleri
Some technological properties of wood imptegnated with various chemical substances
- Tez No: 246542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAMİYET ŞAHİN KOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, çeşitli kimyasal maddelerle emprenye edilmiş ağaç malzemelerin teknolojik özellikleri araştırılmıştır. Ağaç malzeme olarak Kavak (Populas nigra), Kestane (Castanea sativa) ve Ihlamur (Tilia gümüşi), emprenye maddesi olarak boraks, borik asit, boraks + borik asit, sodyum silikat, di amonyum fosfat, amonyum sülfat, çinko klorür ve tutkal olarak poliüretan tutkalı kullanılmıştır. Örnekler basınç-vakum yöntemi ile emprenye edilmişlerdir. Teknolojik özelliklerden, yoğunluk, ısı iletkenlik katsayıları, basınç direnci, eğilme direnci, elastikiyet modülü, yapışma direnci ve yanma deneyi sonucunda ağırlık kaybı, ilgili standartlara göre test edilmiştir.Deneyler sonunda, emprenye maddesi türünün teknolojik özellikler üzerine etkisinin ağaç türlerine göre faklılık gösterdiği belirlenmiştir. Genel olarak, emprenye maddeleri yoğunluk ve ısı iletkenliğini arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca emprenye maddelerinin mekanik özellikleri etkilediği, eğilme direnci ve elastikiyet modülünü azalttığı, basınç direncinde ise ağaç türlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, emprenye maddelerinin yapışma direncini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Yanma deneyleri sonucunda kullanılan tüm emprenye maddelerinin ağırlık kaybını azalttığı belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Ağaç Malzeme, Emprenye, Isı İletkenlik Katsayısı, Yapışma Direnci, Yanma, Eğilme Direnci, Elastikiyet Modülü, Basınç Direnci, Poliüretan Tutkal.Bu çalışmada, çeşitli kimyasal maddelerle emprenye edilmiş ağaç malzemelerin teknolojik özellikleri araştırılmıştır. Ağaç malzeme olarak Kavak (Populas nigra), Kestane (Castanea sativa) ve Ihlamur (Tilia gümüşi), emprenye maddesi olarak boraks, borik asit, boraks + borik asit, sodyum silikat, di amonyum fosfat, amonyum sülfat, çinko klorür ve tutkal olarak poliüretan tutkalı kullanılmıştır. Örnekler basınç-vakum yöntemi ile emprenye edilmişlerdir. Teknolojik özelliklerden, yoğunluk, ısı iletkenlik katsayıları, basınç direnci, eğilme direnci, elastikiyet modülü, yapışma direnci ve yanma deneyi sonucunda ağırlık kaybı, ilgili standartlara göre test edilmiştir.Deneyler sonunda, emprenye maddesi türünün teknolojik özellikler üzerine etkisinin ağaç türlerine göre faklılık gösterdiği belirlenmiştir. Genel olarak, emprenye maddeleri yoğunluk ve ısı iletkenliğini arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca emprenye maddelerinin mekanik özellikleri etkilediği, eğilme direnci ve elastikiyet modülünü azalttığı, basınç direncinde ise ağaç türlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, emprenye maddelerinin yapışma direncini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Yanma deneyleri sonucunda kullanılan tüm emprenye maddelerinin ağırlık kaybını azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study some technological properties of wood impregnated with various chemical substances were examined. Poplar (Populas nigra), Chestnut (Castanea sativa) and Birch (Tilia gümüşi) were used as wood materials; borax (BO), boric acid (BA), borax+boric acid (BX+BA), sodium silicate (SS), di ammonium phosphate (DAF), ammonium sulphate (AS), zinc chloride (CK) were used as impregnated material and polyurethane was used as adhesive. The samples were impregnated by using the vacuum-pressure method. The following parameters have been tested: thermal conductivity coefficients, compression strength, bending strength, modulus of elasticity, bonding strength and weight loss after combustion.Results indicated that, the influence of chemical impregnatings on the technological properties of wood varied according to wood species. Generally, impregnation process increased density and thermal conductivity of wood. Also, impregnation chemicals affected mechanical properties of wood. The bending strength and modulus of elasticity decreased with impregnation process while the compression strength exhibited difference according to wood species. It was proved that the impregnation chemicals affected bonding strength of wood in a negative way. In consequence of combustion experiments, all of the impregnation chemicals decreased the loss in weight.