'Borderline' kişilik organizasyonunda obje ilişkilerinin nevrotik kişilik organizasyonu ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 24655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN SAYDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
- 86 - ÖZET Bu çalışmada borderline kişilik organizasyonunun semptomatoloji ve obje ilişkileri açısından değerlendirilerek, nevrotik kişilik organizasyonu ile karşılaştırılması amaçlandı. Borderline kişilik organizasyonu tanısı alan 20 hasta Kernberg'in tanımladığı (1) polimorf semptomatoloji, (2) kimlik diffüzyonu, (3) başta splitting olmak üzere diğer alt düzey savunma mekanizmaları, (4) gerçeği değerlendirme kapasitesinde değişiklikler, (5) diğer nonspesifik ego zayıflığı belirtileri kriterlerini; nevrotik kişilik organizasyonu tanısı alan 20 hasta ise yine Kernberg'in tanımladığı (1) bütünleşmiş (integre) kimlik, (2)başlıca represyon ve üst düzey savunma mekanizmaları, (3) gerçeği değerlendirme kapasitesinin korunması kriterlerini taşımaktaydılar. Diagnostik görüşmelerde Kernberg'in strüktürel görüşme tekniğinden yararlanıldı, özellikle kimlik integrasyonu irdelendi. Vakalara yan yapılandırılmış görüşme çizelgesi, Ruhsal Belirti Tarama çizelgesi (SCL-90-R) ve TAT (Thematic Aperception Test)nin alü kartı (1, 2, 3, 4, 13MF, 15) uygulandı. TAT'de elde edilen yanıtlar Westen ve arkadaşlarının geliştirdiği çok boyutlu ölçek kullanılarak obje ilişkilerinin dört boyutu (reprezantasyonlann kompleksitesi, afekt-tonu, emosyonel yatırım kapasitesi,sosyal nedenselliği kavrama) değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde“ki-kare”, t-testi, kullanıldı. Ayrıca kademeli ayırtedici analiz, kademeli regresyon analizi ve faktör analizi uygulandı. Bulgular şu şekilde özetlenebilir: -SCL-90-R alt ölçeklerinde sadece obsesif-kompulsif belirtiler kümesinde borderline ve nevrotik gruplar arasında anlamlı farklılık görüldü.- 87 - -TAT ile değerlendirilen obje ilişkilerinin dört boyutunda borderline grubun düzey ortalaması daha düşüktü; nevrotik ve borderline grupların düzeyleri arasındaki farklılıklar, affekt tonu, emosyonel yatırım kapasitesi ve sosyal nedenselliği kavrama boyutlarında istatiksel anlamlı bulundu. - Patolojik yanıt (Düzey 1) görülme oranı borderline grupta, gelişmiş düzeyde (Düzey 4) yanıt oram nevrotik grupta daha fazla görüldü. -Obje ilişkilerinin dört boyutuna uygulanan faktör analizi sonucunda afekt tonu ve emosyonel yatırım kapasitesi birlikte, kompleksite ve sosyal nedensellik birlikte hareket eden değişkenler olarak görüldü. -Kademeli ayırtedici analiz sonucunda iki tanı grubunu en iyi ayırteden değişkenler, somatizasyon, depresyon, öfke ve düşmanlık, psikotisizm ve emosyonel yatırım kapasitesi olarak bulundu. -Kademeli çoklu regresyon analizinde borderline kişilik organizasyonu tanısında asıl önemli olan değişkenin emosyonel yatırım kapasitesi olduğu görüldü. Sonuçlar çeşitli yayınlarda bildirilen veriler ve obje ilişkileri teorilerinin ışığında tartışıldı. Genel olarak obje ilişkileri açısından borderline kişilik organizasyonunun nevrotik kişilik organizasyonuna göre farklı bir yapılanma gösterdiği ve daha alt-düzeyde bir gelişimi yansıttığı izlenimi edinildi.
Özet (Çeviri)
- 88 - SUMMARY This study aims to investigate the nature of symptomatology and object relations in borderline personality organization in comparison to neurotic personality organization. 20 patients were diagnosed as borderline personality organization according to Kernberg's criteria: (1) polymorph symptomatology, (2) identity diffusion, (3) mainly splitting and other low-level defense mechanisms, (4) alterations in reality testeing, (5) presence of other nonspesific manifestations of ego weakness. 20 patients diagnosed as neurotic personality organization met the criteria; (l)integrated identity, (2) mainly repression and other related high-level defenses, (3) good reality testing. The diagnostic approach was modified from Kernberg's structural interview technique, especially the integration of identity is emphasized. Symptom-Checklist (SCL-90-R) and six cards of TAT (Thematic Apperception Test) (1, 2, 3, 4, 13MF, 15) were applied to the subjects. The responses of TAT were evaluated according to the TAT Scoring Manual (Westen et al., 1985, 1990) which is based on object relations theories and research on social cognition. Responses were examined statistically using chi-square and t-test. Also stepwise discriminant analysis and stepwise multiple regression analysis were done. Generally the results indicate that borderline personality organization is quiet different from neurotic personality organization which shows low-level devolopment of object relations.