The role of traditional gender roles in the prediction of aggression and somatization in individuals with borderline personality organization
Geleneksel cinsiyet rollerinini sınır kişilik bozukluğu organizasyonuna sahip bireylerde agresyon ve somatizasyonu yordayıcı rolü
  1. Tez No: 551363
  2. Yazar: ORLİT LİNET HAKLI HANÇERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadın ve erkeklerin davranışlarının belirleyici motivasyonlarından biri de toplum tarafından belirlenen uygun cinsiyet davranış kalıplarıdır. Bu çalışma toplum tarafından arzu edilen ve arzu edilmeyen kadın ve erkek rollerine ve bu rollerin sınır kişilik örgütlenmesine sahip klinik olmayan populasyonda agresyon ve somatizasyonu yordama rolüne odaklanmaktadır. Çalışma 18-25 yaş arası, 70 erkek, 76 kadın, toplam 146 katılımcı ile tamamlanmıştır. Tüm katılımcılar Borderline Kişilik Envanteri'nde (BPI) kesme puanı 15 ve üstü puan almışlardır. Çalışma sonuçlarına göre, geleneksel arzu edilmeyen erkeksilik cinsiyet rolü özellikleri ve geleneksel kadınsı-erkeksi cinsiyet rolü özellikleri anlamlı ve pozitif yönde agresyonu yordamaktadır. Bir başka deyişle, geleneksel ve arzu edilmeyen erkeksi cinsiyet rollerine veya geleneksel kadınsı-erkeksi cinsiyet rollerine sahip olmanın sınır kişilik örgütlenmesi özellikleri yüksek olan bireylerde agresyonu arttırdığı bulunmuştur. Fakat, çalışma geleneksel cinsiyet rollerine sahip olmanın somatizasyona bir etkisi olmadığını bulmuştur. Çalışma sonuçları, klinik müdahalelere ve gelecek araştırmalara ilişkin çıkarımlar, ve eksiklikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societal expectations of female and male behaviors are one of the main motivations for human behavior. Present study focuses on desirable and undesirable characteristics of female and male societal given gender roles. And, examines their roles on aggression and somatization in nonclinical population having borderline personality organization. 146 adults (70 male, 76 female) between 18 and 25 years participated in the study. All participants exceeded the cut-off score 15 on the Borderline Personality Inventory (BPI). Result of the study showed that traditional undesirable male gender role and traditional undesirable female-male gender role significantly and positively predicted aggression. The more identifying with traditional negative masculinity gender role and femininity-masculinity gender role, the more he or she showed aggression. However, traditional gender roles did not significantly predict somatization. Implications of the study results, implications for clinical interventions, future research, and limitations of the current study were discussed.