Partner şiddetine maruz kalan kadınlarda travma sonrası büyümenin, psikodinamik kişilik organizasyonları, kişilerarası duygu düzenleme ve algılanan genel stres düzeyi bağlamında incelenmesi
Exploring of post-traumatic growth in women exposed to partner violence in the context of psychodynamic personality organizations, interpersonal emotion regulation and perceived general stress
- Tez No: 875604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KUMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı hayatının herhangi bir döneminde partneri tarafından fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz bırakılmış kadınların travma sonrası büyüme düzeylerinin algılanan genel stres seviyesi, maruz kalınan şiddetin derecesi, kişilerarası duygu düzenleme düzeyi ve psikodinamik perspektiften nevrotik kişilik organizasyonu ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya toplam 146 kadın katılmıştır. Katılımcılardan Bilgi Formu, Kadına Yönelik Şiddet Derecelendirme Ölçeği, Kişilik Organizasyonları Envanteri, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği, Algılanan Stres Seviyesi Ölçeği ve Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği'nden oluşan anket formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırma verileri, korelasyon, çoklu doğrusal regresyon analizi ve bağımsız gruplar t- Testi kullanılarak incelemiştir. Araştırmada, ilgili değişkenlerden sadece algılanan stres seviyesi ile kişilerarası duygu düzenleme becerilerinin travma sonrası büyüme kapasitesini anlamlı bir şekilde yordadığı, travma sonrası büyüme ile kimlik difüzyonu arasında da negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, sınırdurum kişilik organizasyonuna sahip katılımcıların, maruz kaldıkları şiddetin derecesinin, algılanan stres seviyelerinin ve kişilerarası duygu düzenleme puanlarının, nevrotik gelişim düzeyindeki katılımcılara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Travma sonrası büyüme açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlar alan yazın bulguları çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore the relationship between posttraumatic growth of women who were subjected to physical and/or sexual violence by their partners at any period of their lives and perceived general stress level, intensity of violence being exposed, interpersonal emotion regulation and psychodynamic neurotic personality organization. A total of 146 women participated in the present study. The data were collected from the participants through a questionnaire consisting of Demographic Information Form, Violence Against Women Rating Scale, Personality Organizations Inventory, Posttraumatic Growth Scale, Perceived Stress Level Scale and Interpersonal Emotion Regulation Scale. The research data were analyzed using correlation, multiple linear regression analysis and independent groups t-test. The findings revealed that only perceived stress level and interpersonal emotion regulation skills significantly predicted posttraumatic growth. Moreover, the results yielded there was a significant negative relationship between posttraumatic growth and identity diffusion. Furthermore, it was found that the degree of violence being exposed to, perceived general stress level and interpersonal emotion regulation scores of the participants with borderline personality organization, were significantly higher than those of the neurotic ones. No statistically significant difference was found between these two groups in terms of posttraumatic growth. The obtained results were discussed within the framework of the literature research.