Performance evaluation of telecommunication networks based on multi-regime fluid queues
Telekomünikasyon ağlarının çok bölgeli akışkan kuyruk tabanlı başarım değerlendirmesi
  1. Tez No: 246572
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE KANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, bir kısım başarım değerledirmesi problemini birinci derece çok bölgeli geribeslemeli akışkan kuyruk (FMFFQ) olarak adlandırılan probleme (örneklem argümanları kullanılarak) indirgeyen bir belirsiz dönüşüm yöntemini sunmaktadır. Buna ek olarak, bu tarz kuyrukların çözümü için difransiyel denklemleri ve sınır şartlarını verip, kararlı durum başarım ölçütlerinin bulunabilmesi için verimli ve kararlı hesaplama yöntemlerini de sağlamaktayız. Bu yöntemi, yaklaşımın genelliğini göstermek için literatürde kuyruk analizi olan problemlere uygulamaktayız. Gerçek anlamdaki katkımız analitik çözümü bulunmayan kuyruk sistemlerini tam olarak çözmek için kullanmamızdır ve bu çeşit üç problem sunmaktayız.Birinci problemde, hizmet farklılaştırılması için her trafik sınıfının farklı zaman farkı kullandığı bir çok sınıflı optik kümelenme anahtarlamalı (OBS) kanaldaki bitmemiş iş yükününün (görü değişkeni olarak da adlandırılır) kararlı durum davranışını incelemekteyiz. Kararlı durumda görü parametresinin tam dağılımını ve her sınıf için kayıp olasılıklarını, görü sürecini FMFFQ'ya dönüştürerek buluyoruz. İkinci problemde fiber gecikme yolu (FDL) kullanan biroptik ara belleğin davranışları üzerine çalışmaktayız. Faz tipi dağılımlı hizmet zamanına sahip paketlerin Markov varış süreci ile ulaştığını varsayarak, sıralama görüsünün kararlı durum dağılımının, ve dolayısıyla paket kayıp olasılıklarını ve ortalama gecikme zamanının, bulunması için FMFFQ-tabanlı bir tam çözüm yöntemi sunmaktayız.Üçüncü problemde, geç tepki denetimli bir FMFFQ'nun (kısaca FMFFQ-H) bileşik olasılık yoğunluk fonksiyonlarını bulmaktayız. Daha da ötesi, FMFFQ-H'a uygun dönüşüm ile geç tepki denetimine sahip bir çok kuyruk sisteminin dekararlı başarım ölçütlerinin bulunabildiğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a stochastic transformation method is proposed that reduces (by using sample path arguments) a certain set of performance evaluation problems to those that are described by the so-called first-order multi-regime feedback Markov fluid queues (FMFFQ). In addition, we provide differential equations and boundary conditions for the solvability of such fluid queues and wepropose computationally efficient and stable numerical algorithms to find their steady-state performance measures. We apply this method to a number of scenarios, the queueing analysis of which are already available in the literature, with the goal of demonstrating thegenerality of this approach. The real value we add is to use this method to solve exactly the queueing systems for which exact analytical methods were not available and we present three such problems.In the first problem, we explore the steady-state behavior of the unfinished work (also called the horizon parameter) in a multi-class optical burst switching (OBS) network using different offset times for each traffic class for the purpose of service differentiation.We find the exact distribution of the horizon parameter and per-class blocking probabilities in the steady-state by transforming the horizon process into an FMFFQ.In the second problem, we study the steady-state behavior of an optical buffer using fiber delay lines (FDLs). Assuming a Markovian optical packet arrival process with phase-type distributed service times, we propose an exact FMFFQ-based solution for the steady-state distribution of the schedulinghorizon and hence various other performance measures including packet blocking probability and expected delay. In the third problem, we find the steady-state joint probability density functions of FMFFQs with hysteretic control (FMFFQ-H in short). Furthermore, we show that it is possible to find the steady-state performance measures of a number of queueuing system with hysteretic control by transforming these suitably to FMFFQ-Hs.