Bilkent news portal: A system with new event detection and tracking capabilities
Bilkent haber portalı: Yeni olay belirleme ve izleme yetenekleri olan bir sistem
- Tez No: 246579
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI CAN, YRD. DOÇ. SEYİT KOÇBERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Internet'deki bilgi patlaması sonucu gezinme, erişim ve süzme gibi haber portalı servisleri önemli araştırma ve uygulama alanları haline gelmiştir. Bu çalışmada, Internet'deki haber tüketicilerinin ihtiyaçlarına yönelik, kişiselleştirmeden yeni olay belirleme ve izlemeye kadar geniş bir yelpazede çeşitli özgün yetenekleri olan Bilkent Haber Portalı'nın tasarım ve geliştirme detayları verilmektedir. Tez, bu sistemin mimari tasarımını, veri ve dosya yapılarını ve deneysel temellerini sunmaktadır. Portalın yeni olay belirleme ve izleme bileşeninin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi için bir deney derlemi oluşturulmuştur: BilCol2005. Bu deney derlemi 2005 yılına ait 209,305 haber ve seksen adedi kullanıcı tarafından değerlendirilmiş birçok olay içermektedir. Bu derlem, Türkçede yeni olay berlirleme ve izleme algoritmalarının deneysel olarak ölçülebilmesine olanak sağlamaktadır. Deney derleminin hazırlanabilmesi için TDT araştırma programının yönergeleri takip edilerek bir web uygulaması, ETracker, geliştirilmiştir. Ayrıca, bilgi erişimi ve süzme yetenekleri olan bu haber portalının gerçekleştirilmesinde kullanılacak çeşitli parametrelerin, bilgi erişimi üzerine etkileri deneysel olarak ölçülmüştür. Bu amaçla, kök bulma yöntemlerinin, doküman uzunluğunun, sorgu uzunluğunun etkileri ve ölçeklenebilirlik konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
News portal services such as browsing, retrieving, and filtering have become an important research and application area as a result of information explosion on the Internet. In this work, we give implementation details of Bilkent News Portal that contains various novel features ranging from personalization to new event detection and tracking capabilities aiming at addressing the needs of news-consumers. The thesis presents the architecture, data and file structures, and experimental foundations of the news portal. For the implementation and evaluation of the new event detection and tracking component, we developed a test collection: BilCol2005. The collection contains 209,305 documents from the entire year of 2005 and involves several events in which eighty of them are annotated by humans. It enables empirical assessment of new event detection and tracking algorithms on Turkish. For the construction of our test collection, a web application, ETracker, is developed by following the guidelines of the TDT research initiative. Furthermore, we experimentally evaluated the impact of various parameters in information retrieval (IR) that has to be decided during the implementation of a news portal that provides filtering and retrieval capabilities. For this purpose, we investigated the effects of stemming, document length, query length, and scalability issues.