Grating based plasmonic cavities
Kırınım ağı tabanlı plazmonik kovuklar
- Tez No: 246600
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüzey plazmon polaritonları, metal-dielektrik yüzeylerinde hareket eden çiftkutup taşıyan elektromanyetik hareketlenmelerdir. Metalik periyodik yüzeyler hareket eden yüzey plazmon polaritonları ile etkileşerek o yüzeylerin geçirgenlik ve yansıtma özelliklerini değiştirir. Bu periyodik yüzeyler hareket eden yüzey plazmon polaritonların yerelleştirilmesinde kullanılmaktadırlar. Bragg yansıtıcıları tarafından çevrelenmiş ince metal kaplamalar, çift periyotlu me talik kırınım ağlarının tercihli kaplanması ve Moire yüzeyleri plazmonik kovuk ların gösterilmesinde kullanılmıştır. Kalite faktörü kovuklardaki enerji kaybının depolanan enerjiye oranıdır ve plazmonik kovukları sınıflandırmada önemli bir özelliktir. Kalite faktörünün yüzey geometrisine bağlılığı öne sürülmüş ama sis tematik bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezde kırınım ağı tabanlı plazmonik kovuk ların kalite faktörlerine ilişkin bir calışma yapılmıştır. Sayısal olarak, tek peri yotlu, çift periyotlu kırınım ağları ve Moire yüzeylerindeki plazmonik kovukların kalite faktörleri hesaplanmıştır. Deneysel olarak, tek periyotlu kırınım ağları üstünde plazmonik kovuk oluşumu gösterilmiştir. Ayrıca, iki boyutlu plazmonik bant aralığı yapılar üretilmiştir ve bu yapıların için kovuk geometrisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surface plasmon polaritons are dipole carrying electromagnetic excitations occur-ing at metal-dielectric interfaces. Metallic periodic structures exhibit modi¯edtransmission and re°ection spectra owing to the interaction of propagating SPPswith the periodicity. These periodic surfaces are used to demonstrate localiza-tion of propagating SPPs. Thin metallic ¯lms surrounded by Bragg re°ectors,selective loading of biharmonic metallic surfaces and Moire patterns are used todemonstrate plasmonic cavity formation. The quality factor, Q, a characteristicvalue that indicates rate of energy loss relative to the stored energy in the cavityis a crucial parameter for classifying these cavities. It was proposed that theQ factor should strongly depend on the surface geometry. However, there wasnot a sytematic study on the Q factor of these cavity structures. In this work,we report on a comparative study of grating based plasmonic band gap cavities.Numerically, we calculate the quality factors of the cavities based on three typesof grating surfaces; uniform, biharmonic and Moirµe surfaces. Experimentally,we demonstrate the existence of plasmonic cavities based on uniform gratings.E®ective index perturbation and cavity geometries are obtained by additionaldielectric loading. Furthermore, we fabricate 2D plasmonic structures, observeplasmonic band gaps in the symetry axis and propose cavity geometries for thisstructure.