Random codes and matrices
Rastsal kodlar ve matrisler
  1. Tez No: 246601
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEXANDER A. KLYACHKO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızın sonuçları iki yönlüdür. Kodlama teorisi açısından, rastsal kodunağırlık polinomunun katsayılarının matematiksel beklentileri ve kovaryansları eldeedilmiştir. Elde edilen önemli bir sonuç, rastsal parite kontrol ile oluşturulan kodpolinomunun katsayılarının korelasyonunun sıfır oluşudur. Rastsal kod polinomu-nun katsayıları arasında üçlü korelasyonlar için varsayım öne sürülmüştür. Rast-sal matrisler açısından bakıldığında, rastsal matrisin altmatrislerinin rank beklen-tisi ve aralarındaki kovaryanslar elde edilmiştir. Bu sonuçların sütun matrislerinesıınırlandırılmamış sonuçları için varsayım ileri sürülmüştür. Daha yüksek dere-celere bakıldığında, korelasyonların üçüncü derecede çok daha karmaşıklaştığıgözlenmiştir. Üçüncü derece korelasyon için bir toplam formülü elde edilmiş,kapalı formu için sav ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Results of our study are two fold. From the code theoretical point of view ourstudy yields the expectations and the covariances of the coe±cients of the weightenumerator of a random code. Particularly interesting is that, the coe±cients ofthe weight enumerator of a code with random parity check matrix are uncorre-lated. We give conjectures for the triple correlations of the coe±cients of weightenumerator of random codes. From the random matrix theory point of view weobtain results in the rank distribution of column submatrices. We give the ex-pectations and the covariances between the ranks (q¡rank) of such submatricesover Fq. We conjecture the counterparts of these results for arbitrary subma-trices. The case of higher correlations gets drastically complicated even in thecase of three submatrices. We give a formula for the correlation of ranks of threesubmatrices and a conjecture for its closed form.