Order timing for seasonal products with demand learning and capacity constraints
Sezonsal ürünler için talep bilgisi güncelleme ve kapasite kısıtı altında sipariş zamanlaması
  1. Tez No: 246621
  2. Yazar: ECE ZELİHA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM ERKİP, YRD. DOÇ. DR. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Talep belirsizliği yüksek olan sezonsal ürünler için verilen siparişin zamanı ve miktarı dönem sonunda elde edilecek karlılığı önemli ölçüde etkiler. Sipariş zamanını geciktirmek, bir yanda, belirsiz talep hakkında daha fazla bilgi edinilmesine imkan verirken, öte yanda, kapasite kısıtlarından dolayı istenen ideal sipariş miktarının üretilme olasılığını azaltabilir. Bu çalışmada, tek sezonda satılan bir ürün ve üretim için kullanılabilecek kapasitenin dönem sonuna kadar olan zamanının doğrusal bir fonksiyonu olduğu bir ortamda en iyi sipariş zamanını belirleme problemi incelenmiştir. Yapılan çalışmanın ana öğesi, sipariş zamanına kadar verilen müşteri siparişlerini gözlemleyerek talep dağılımının parametrelerinin Bayes yaklaşımı ile güncellenebilmesidir. Sipariş zamanının statik olarak belirlenebildiği iki model ve dinamik olarak belirlenebildiği bir model geliştirilmiş, bu kararın verilmesine ışık tutacak analitik ve sayısal sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Order time and order quantity of seasonal products significantly affect profits gained at the end of the period due to high demand uncertainty. Delaying order time enables a company to gain more information on demand, while decreasing the possibility of realizing the best order quantity due to capacity constraints. This thesis analyzes the problem of determining the best order time for a seasonal product manufacturer in an environment, where there exists a single opportunity for ordering and capacity is a decreasing function of the order time. Main feature of the study is utilizing demand information collected until the order time for resolving some portion of the demand uncertainty. A Bayesian update procedure is utilized to capture the essence of the gathered demand information. Three models are proposed for determining the order time, each having a different level of flexibility with respect to possible order times considered. Analytical results for structural properties, as well as extensive numerical results are obtained. A computational study is carried out in order to compare the performance of the models under different settings and to identify the conditions under which the demand learning is most beneficial.