Advance ordering model with Markov modulated demand information
Markov modülasyonlu talep bilgisi ile önceden sipariş modeli
  1. Tez No: 414060
  2. Yazar: ELİF DUYGU GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FİKRİ KARAESMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Envanter kontrolü ve yönetimi, yöneylem araştırmaları, endüstri mühendisliği ve işletme alanlarında en çok çalışılan konulardan biridir. Envanter yönetimi literatürünün önemli bir alanı da sezonluk ürünlerin yönetimidir. Sezonluk ürünlerin yönetiminde, yöneticilerin karşı karşıya kaldıkları talep belirsizliği önemli boyuttadır. Bu belirsizliği azaltmanın yöntemlerinden biri de talep hakkındaki ön bilgiden yararlanmaktır. Bu tezin hedefi sezonsal bir ürünle ilgili envanter yöneticisinin sipariş kararlarını ele alan bir matematiksel model elde etmektir. Bu sebeple envanter yöneticisinin satış sezonu öncesinde birden çok kez sipariş verebildiği bir dinamik program modeli geliştirilmiştir. Birden çok sipariş verme olanağı olduğunda envanter yöneticisinin sipariş zamanları ve miktarları olmak üzere iki temel karar vermesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, bu tarz bir durumda eniyi sipariş miktarı ve zamanını araştırmaktır. Bu bağlamda envanter yöneticisi erken sipariş verip indirimli fiyatlardan yararlanma ile siparişi geciktirip ekonomik göstergeleri gözlemlemek arasında dengeleme tahlili yapmalıdır. Ekonomik göstergeler ile belli ürünlerin talepleri arasında korelasyon olduğunu gösteren pek çok çalışma mevcuttur. Bu modelde ekonomik göstergeler ile talep arasındaki korelasyondan faydalanmak adına, ekonomik göstergeleri bir ayrık zamanlı bir Markov süreci geliştirilmiştir. Ayrıca eniyi sipariş politikasının yapısı karakterize edilmiştir. Buna ek olarak incelenen model üç ayrı açıdan genişletilip, bu durumlardaki eniyi sipariş politikasının yapısı incelenmiştir. Son olarak, incelenen sipariş modeli sayısal örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inventory management and control systems are one of the most studied subjects by researchers of industrial engineering, operations research and management. There is a stream in the inventory control literature focuses on the management of inventories of seasonal products. Inventory managers face a significant amount of uncertainty when they plan the inventories for the seasonal products. One of the methods that inventory managers might apply to reduce the uncertainty is to exploit advance demand information (ADI). The objective of this study is to develop a mathematical model to analyze ordering decisions of the inventory managers dealing with a seasonal product. For this reason we build a dynamic programming model where the inventory manager has multiple ordering opportunities prior to the season. Under multiple ordering opportunities he has two decisions to make: the timing of the orders and the order quantity for each ordering opportunity. Our purpose is to investigate the optimal ordering policy in such a situation. In such a context, the inventory manager has to analyze the tradeoff between ordering early with discounted prices and observing the economic conditions that are correlated with the demand he faces with. A number of works in the literature explores the correlation between demand of certain items and market indices. To take advantage of this demand correlation, we model the exogenous information process as a discrete time Markov process. We develop a dynamic ordering model where the retailer observes the information process. Moreover we characterize the structure of optimal ordering policy which maximizes the expected profit of the retailer. Furthermore we analyze three extensions of the advance dynamic ordering model. Finally, we present some numerical examples to compare the dynamic ordering policy with existing ordering policies.