C tipi uçucu küllerin etkinliği
Effiency of C type fly ashes
- Tez No: 246665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, C tipi uçucu küllerin etkinliği araştırılmıştır. Yüksek kireçli uçucu küller olarak da bilinen C tipi uçucu küller, içerdikleri yüksek kireç oranı sebebiyle bir miktar bağlayıcılık özelliği göstererek, erken yaşlarda bile sadece portland çimentosunun bağlayıcı olarak kullanıldığı betonlara benzer mekanik özellikler gösterebilirler. Uçucu külün etkinliğinin saptanabilmesi için uçucu küllü ve uçucu külsüz beton serileri üretilmiştir. Üç çimento dozajı, iki çimento eksiltme oranı ve üç uçucu kül ekleme oranı kullanılmıştır. Su/çimento oranları ve basınç dayanımı değerleri kullanılarak Bolomey formülü yardımıyla C tipi uçucu küllerin etkinliği hesaplanmıştır. Deney sonuçlarına göre çimento dozajı arttıkça uçucu külün etkinliği de artmıştır. Etkinlik faktörü zaman içerisinde artmıştır. Çimento çıkarım yüzdesinin de uçucu külün etkinliği üzerinde önemli bir etkisinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the objektive was to find the effiency factors of Turkish C type fly ashes. C type fly ashes also known as high calcium fly ashes, have some cementitious properties that even in early ages, concrete with fly ash admixtures can show mechanical properties like the concretes consisting of only portland cement. In order to find the effiency factor of fly ash, series of concrete samples with and without fly ash are produced. Three different cement dosages were used, two different ratios of cement reduced from the control concretes and three different ratios of fly ash were added into the mixtures. From the compressive strength results and water/cement ratios, the k effiency factors of C type fly ashes were obtained using Bolomey formula. According to test results, the k effiency factor increased as the cement dosage in the concrete increased. Effiency factor increased in time. The cement reduction ratio is also important in the effiency of fly ashes.