Kızılcahamam dolayındaki sıcak ve mineralli kaynakların hidrojeoloji incelemesi
The Hydrogeological investigation of hat and mineralized water around Kızılcahamam
- Tez No: 47882
- Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Doktora Tezi Kızılcahamam Dolayındaki Sıcak ve Mineralli Kaynakların Hidrojeoloji İncelemesi Suzan PASVANO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Baki CANİK 1996, Sayfa : 255 Jüri: Prof.Dr. Baki CANÎK Prof.Dr. Şevki FÎIİZ Prof.Dr. Erman ŞAMİLGİL Kızılcahamam dolayında yer alan sıcak ve mineralli sulann hidrojeoloji incelemesini amaçlayan bu araştırma ile yaklaşık 209 km2 lik bir alanın 1/25000 ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji incelemesi yapılarak sahaya ilişkin kesitler çıkarılmıştır. İnceleme alanını volkanik kayaçlar oluşturmaktadır. Bölgeye yayılan ilk akıntılar Paleosen - Eosen yaşlı Alt lav olarak adlandırılan ve geçirtirdi birim olarak nitelendirilen bazik plato lavlarıdır. Bunların üzerine Üst Miyosen yaşlı Ara lavlar gelmektedir. Bu birim Pazar formasyonu ile girift durumda ve az geçirimlidir. Ara lavların üzerine uyumsuz olarak Üst Miyosen - Pliyosen yaşlı Üst lavlar gelmektedir. Pazar formasyonu geçirimsiz bir birimdir. İnceleme alanma düşen yıllık ortalama yağış miktarı 528 mm dir. Thornthwait yöntemi ile hesaplanan gerçek buharlaşma terleme 328.69 mm olup, yağışın %62 si atmosfere geri dönmektedir. Kızılcahamam Kaplıcası sıcak ve mineralli su kaynaklan yaklaşık D - B doğrultusunda uzanan fay boyunca yüzeye çıkmaktadır. Alanda yapılan sondajlardan 73°C - 77.6°C sıcaklıkta ve fışkıran artezyen, debisi 13 - 32 l/s olan su alınmıştır.m Sondajlardan sonra kaynaklar kurumuştur. Kimyasal bileşim ve AIH' e göre suyun sınıfi sodyumlu, bikarbonattı ve klorürlü sıcak ve mineralli sulardır. Acısu dere içinden faylar ve etkili çanaklar boyunca yer yüzüne çıkan sıcak ve mineralli su kaynakları tespit edilmiştir. Bunların sıcaklıkları 18°C - 34°C arasında, debileri 0.353 l/s - 1.06 l/s arasında değişmektedir. Kimyasal bileşim ve AIH' e göre suyun sınıfi sodyumlu, bikarbonatiı ve klorürlü sıcak ve mineralli sulardır. Bu sular şişelenerek ülkemizin mineralli su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Seyhamam sıcak ve mineralli su kaynaklanda 43°C sıcaklıkta ohıp toplam debileri ise 20 l/s - 25 l/s arasında değişmektedir. Kimyasal bileşim ve AIH'e göre suyun sınıfi sodyumlu, bikarbonattı sıcak ve mineralli sulardır. Tüm bu kaynakların her türlü dış etkilerden korunabilmeleri amacıyla herbirisi için ayn ayrı üç korunma alam belMenmiştir. Sıcak ve mineralli suların radyoaktivite değerleri 84 pci /l - 750pci/l arşındadır. Yapılan doygunluk indeksi çalışmaları sonucunda bölgede yer alan soğuk su kaynaklan dışında kalan tüm sıcak ve mineralli sularm, kalsit, dolomit ve aragonit'e doygun olduğu belirlenmiştir. Sıcak sulardan alınan izotop örneklerinin tahlil sonuçları; bu suların meteorik kökenli, derin ve uzun yeraltı suyu dolaşımına sahip sular olduğunu göstermiştir. Sıcak suların olgun olmayan sular gurubunda olmasından dolayı jeotermometreler güvenilir sonuçlar vermemektedir. İnceleme alanındaki sulardan yararlanmada Kızılcahamamın jeotermal enerji ile ısıtılması önemli bir gelişme olup bunun yanında kaplıca tedavisi ve terapöti yöntemleri gün geçtikçe çeşitlenmektedir. Sıcak ve mineralli sulardan sportif tesisler, yüzme havuzlan, seracılık ve benzeri gibi konulardada yararlanılması gerekmektedir. Sıcak ve mineralli sulardan yararlanma yönleri artıkça yeni sondajlarla su gereksinimi karşılanabilecektir. Anahtar KelimelenBuharlaşma - terleme, Geotermometre, Akifer formasyon, İçilebüirlik, Jeotermik gradient, Sıcak ve mineralli su, Kaplıca, Debi, Korunma alanı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D.Thesis THE HYDROGEOLOGÎCAL INVESTIGATION OF HAT AND MİNERALİZED WATER AROUND KIZILCAHAMAM Suzan PASVANOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applid Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof.Dr.Baki CANİK 1996, Page: 255 Jury: Prof. Dr. Baki CANİK Prof.Dr. Şevki FİLİZ Prof.Dr. Erman ŞAMİLGİL 1/25000 scaled geology and hydrogeology examination of the area of about 209 km 2 were done and the cross- section related to the area were taking but this study aiming the hydrogeologic examination of hot and mineralized water near Kızılcahamam. The volcanic rocks form the area. The first flow is the basic plato lavas with Paleosen-Eosene age called low lava known as permeable unit, interval lavas with upper Miocene age overlie them. This unit is in the complex situation with the Pazar Formation and a little permeable. The lavas with Upper Miocene- Pliocene come onto interval lawas. The Pazar unit is not a permeable unit The average annual rain amount is 528 mm. The real evaporation respiration calculated with Thomthwaite metod is 328.69 m. and the %92 of rain return to atmosphere. The hot and mineralizd water resources of Kızılcahamam hot springs are outcroped along the fault with E-W direction. The water in 73° C-77.6° C with the discharge of 13-32 1/s are obtained as sprinkle. The wells dried after soundings. Chamical compund and the class of the water according to ATH is with sodium, bicarbonate and with chloride hot and mineralized water coming to surface through the cracks and faults and water resoures are obtained. Their temperatures between 0.3531/s - 1.06 1/s are changed These water are bottled and they provide the most of the need of our country provide.The Seyhamam hot and mineralized water resources and 43°C of temperature Which their discharges change between 20 l/s-25 1/s. The class of the waters according to chamfcal and AJH, is with sodium, bicarbonate hot and mineralized water, in order to prevent all these resources from outside effects three preventing areas are determined for each of them seperatery. The radioactive values of hot and mineralized water are between 84 pci/l-750pci/L Hydrogeochemical calculations indicate that all the waters in the area, except cold springs are saturated with respect to calcite and dolomite. Based on the environmental isotonic data, obtained from thermal spring, these waters have found to be fed through deep-long groundwater flow paths. Since the thermal waters fall in immature waters group, none of the geothermometer equations could be applied to determine reservoir temperatures. İn getting benefit from the waters in the examination area, heating Kızılcahamam with geotermal energy is a great development and Hot spring cure and terapöti methods are getting developed day by day.tt is necessery that hot and mineral water should be benefited in sports areas, swimming pools, heating etc. As the usage of hot and mineral waters increases water demand will be satisfied by drilling new wells. Anahtar Kelimeler : Evapotranspiration, Jeotermometre, Aquifer formation, drinkable, Geothermic gradient, Hot and mineralized water, Termal spring, Discarge, Protection site.