Role of environmental factors in mesenchymal stem cell biology
Çevresel faktörlerin mezenkimal kök hücre biyolojisi üzerindeki rolü
  1. Tez No: 246732
  2. Yazar: SİNAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL CAN AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mezenkimal Kök Hücreler (MKH) hem kendilerini yenileyebilmekte hem de yağ, kemik, kıkırdak ve kas hücrelerine farklılaşabilmektedirler. MKH'ların yenilenebilme ve farklılaşabilme özellikleri, içsel mekanizmaların yanısıra, fizyolojik dış faktörler tarafından da kontrol edilir. Buradan hareketle sıçan MKH modelinde, çevre faktörlerinin, MKH devamlılığındaki olası etkilerini belirlemek amaçlanmıştır.Farklılaşma, büyüme ve çoğalma kapasitesi üzerindeki etkisi göz önüne alınarak, hipoksi ve östrojenin, MKH'ler üzerindeki roller araştırıldı. MKH'lerin koloni oluşturma özelliklerinin hipoksik ortamda artığı ve bu artışın östrojenin eklenmesiyle daha da fazlalaştığı gözlemlendi. Buna ek olarak, östrojenin hipoksik ortamda, MKH'lerin apoptoza girmelerini engellediği gösterildi. Östrojenin Notch reseptör ifadesindeki etkisi hem deneysel, hem de bioinformatik yöntemle araştırıldı. Deneysel olarak Notch1 ve Notch3 ekspresyonunun östrojenle birlikte azaldığı, ancak Notch4 ifadesinin arttığı gözlendi. Bununla birlikte, bioinformatik yöntemle östrojenin, ERG, ELF, HOXL4 transkripsiyon faktör aile gruplarının ve SOX3 transkripsiyon faktörü ifadesini arttırdığı, bu transkripsiyon faktörlerinin Notch1'in transkripsiyonu regüle eden bölgelerine bağlandığı gösterildi. MKH'lerin büyümelerine uygun ortam oluşturmak için önceden hazırlanmış 20 tane biyomateryal kullanıldı, bunlardan sadece sekiz tanesi (CA-1,CA-2,CA-3, CI-A,CI-K,CIII-I,CIII-II ve CIII-2) MKH'lerin büyümesi ve gelişmesi için iyi bir ortam oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal Stem Cells (MSCs) have the abilities of self-renewal and differentiation into fat, bone, cartilage, and muscle tissues. Besides intrinsic mechanisms that control the fate of the MSCs, extrinsic physiological factors also play role in this decision. Therefore, our aim is to explore the effects of possible environmental factors, involved in MSC maintenance by using rat MSCs as a model. We studied the effects of hypoxia and estrogen on growth regulation and cellular proliferation in MSCs. MSCs cells exhibited high colony number in hypoxic conditions and the expansion of MSCs was increased addition of the estrogen. In addition, estrogen prevents apoptosis, under hypoxic condition. The effects of estrogen on the expression levels of Notch genes (Notch1, Notch2, Notch3 and Notch4) were also investigated. In order to understand the possible mechanism of estrogen response, an experimental and in silico approach are used. The expression levels of Notch1 and Notch 3 were decreased treatment and the expression level of Notch 4 was increased upon estrogen treatment. In addition, bioinformatics analysis showed that, estrogen upregulates ERG family transcription factors, ELF family transcription factors, HOXL4 family transcription factors, KLF family transcription factors and transcription factor SOX3, which bind to Notch 1 transcriptional regulatory region, implying indirect effects of estrogen on Notch 1 expression. Twenty biomaterials were also investigated in order to assess whether they provide an appropriate environment for MSCs expansion. It was found that eight of the biomaterials out of twenty designated as, CA-1, CA-2, CA-3, CI-K, CI-A, CIII-1, CIII-2 and CIII-3, were appropriate candidates to expand MSCs. The combination polymers designated as HPMA/PEG provided appropriate conditions when prepared in the proportion of 1:0 (CA-1), 1:1 (CA-2) and 2:1 (CA-3). The appropriate proportion of polymers designated as HEMA/PEG/HPC was 2:1:1(CIII-1), 3:0:1 (CIII-2) and 1:1:0 (CIII-5).