Wharton jölesi mezenkimal kök hücrelerinin endotel hücrelere farklılaşmasında antioksidan moleküllerin rolünün incelenmesi
Determination of the role of antioxidant molecules in differentiation processes of wharton's jelly mesenchymal stem cells into endothelial cells
  1. Tez No: 550813
  2. Yazar: ÖZGE TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve amaç: Rejeneratif tıp alanında kök hücre terapisinin başarısı, stres ortamında kök hücrelerin hayatta kalma ve hasarlı dokuları yenileme yetenekleri ile ilişkilidir. Kök hücrelerin işlevsel olarak olgunlaşmış erişkin hücrelere farklılaşması sırasında hücre içinde farklı metabolik süreçlerin devreye girdiği bilinmektedir. Kök hücre farklılaşma sürecinde olası metabolik değişim sürecini tetikleyen en önemli faktörlerden birinin hücrelerin maruz kaldığı oksidatif stres olduğu ileri sürülmektedir. Ancak kök hücrelerin endotelyal hücrelere farklılaşması esnasındaki oksidatif metabolizma değişimleri henüz net olarak tanımlanmamıştır. Çalışmamız ile multipotent mezenkimal kök hücrelerin (MKH) endotelyal hücrelere farklılaşma sürecindeki reaktif oksijen tür (ROT) düzeylerinin ve antioksidatif enzim aktivite değişimlerinin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca oksidatif stres üzerinde etkili olabilecek uygulamaların hücre canlılığı ve farklılaşma sürecine etkilerinin belirlenmesinin yanı sıra, WJ-MKH' lerinin izolasyonu, endotelyal hücrelere farklılaşması ve karakterizasyonu için uygulanabilir etkin bir protokolün kendi laboratuvar koşullarımızda oturtulması da hedeflendi. Yöntemler: Göbek kordonu Wharton jölelesinden (WJ) enzimatik ve eksplant yöntemi ile MKH'ler elde edilerek, proliferasyon kapasitesileri karşılaştırıldı. İzolasyon sonrası MKH karekterizasyonu için CD44, CD90, CD105 yüzey antijenlerinin gen ve protein ekspresyon düzeyleri kantitatif PZR, immunohistokimya ve akış sitometrisi yöntemleri ile gösterildi. Elde edilen MKH'lerin endotelyal hücrelere farklılaştırılma sürecine antioksidan moleküllerin etkisinin incelenmesi için N-asetil sistein (NAC), askorbik asit (AAP) ve sodyum selenit (NaSe) uygulamasının etkileri değerlendirildi.Kök hücrelerin kendi kendini yenileme ve farklılaşması sürecinde hücresel MDA, total ROT miktarı ve antioksidan enzim aktivite düzeylerinin değişimi fotometrik ve florometrik olarak incelendi. Antioksidan enzimlerin gen ekspresyon düzeyleri kantitatif PZR ile değerlendirildi. Ayrıca H2O2 ile oluşturulan oksidatif stres modelinde kök hücrelerin ve progenitör endotelyal hücrelerin reaktif oksijen türleri yanı sıra CAT, SOD ve GPx enzimlerinin değişimleri de analiz edildi. Bulgular: WJ-MKH ve entotelyal hücre karakterizasyonu kapsamında yapılan deneylerde ileri pasaj sayısının (>4-5) MKH karakterizasyonunda azalmaya yol açtığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The success of stem cell therapy in regenerative medicine is related to the ability of stem cells to survive and to restore damaged tissues in a stressful environment. When differentiating stem cells into functionally mature adult cells, different metabolic processes are involved in the cell. It is suggested that one of the most important factors triggering the process of possible metabolic change in the process of stem cell differentiation is the oxidative stress to which the cells are exposed. However, oxidative metabolism changes during the differentiation of stem cells to endothelial cells have not been clearly defined. In our study, it was aimed to determine the reactive oxygen species (ROS) levels and antioxidative enzyme activity changes in the differentiation process of multipotent mesenchymal stem cells (MSCs) to endothelial cells. Also to determine the effects of the applications that may be effective on oxidative stress on cell viability and differentiation process of WJ-MSCs into endothelial cells were aimed. Methods: MSCs were obtained from Wharton's jelly of the umbilical cord by enzymatic and explant method and their proliferation capacity was compared. The gene and protein expression levels of CD44, CD90, CD105 surface antigens were determined by quantitative PCR, immunohistochemistry and flow cytometry methods. 2 mM N-acetyl cysteine (NAC), 300 uM ascorbic acid (AAP) and 40 nM sodium selenite (NaSe) were applied to investigate the effect of antioxidant molecules on the differentiation of MSCs to endothelial cells. In addition, 200 μM H2O2 was applied to determine the oxidative stress that is thought to affect the differentiation process. Fluorometric measurement was performed by using carboxymethyl dichlorofolorosein diacetate (CM-H2DCFDA) probe to determine ROT level against oxidative stress in WJ-MSCs. MDA analysis was also performed by HPLC method to determine cellular oxidative stress damage. The change in catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities in the differentiation process were evaluated by using colorimetric enzyme activity measurement kits. Antioxidant molecules and changes in gene expression of CAT, SOD and GPx enzymes against H2O2 were analyzed by quantitative PCR. Results: In the experiments conducted under WJ-MSC and entothelial cell characterization, the number of advanced passages (> 4-5) was found to lead to a decrease in MSC characterization.