Dynamic threshold-based algorithms for communication networks
İletişim ağları için dinamik eşik-tabanlı algoritmalar
  1. Tez No: 246733
  2. Yazar: MEHMET ALTAN TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Eşikleme mekanizmaları iletişim ağlarının çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Bu tezde, iletişim ağlarının iki temel probleminde kolayca uygulanabilen çeşitli dinamik eşikleme algoritmaları önerildi. Bunlar Optik Çoğuşum Anahtarlama (OBS) ağlarında çoğuşum birleştirme ve bağlantı odaklı ağlarda bant genişliği rezervasyonudur. İlk problemle ilgili olarak, çoğuşum birleştirme işleminden dolayı oluşan ortalama çoğuşum birleştirme gecikmesini minimuma indirmeye çalışan aynı zamanda çoğuşum oluşturma frekansı kısıtlamalarını hesaba katan iki tane dinamik çoğuşum birleştirme algoritması sunuldu. Sentetik ve gerçek trafik izleri kullanılarak, önerilen algoritmaların performansının geleneksel algoritmalarınkinden daha iyi olduğu gösterildi. İkinci problemde, güncelleme frekansına uyan bağlantı-tabanlı ağlarda dinamik bant genişliği rezervasyonu için modele gereksinimi olmayan ve telefon görüşme bazlı uyarlanabilir histerez algoritması önerildi. Çeşitli trafik senaryolarında, önerilen tekniğin herhangi bir ön trafik bilgisi gerektirmeden geleneksel metotlardan daha iyi çalıştığı simülasyon sonuçlarıyla gösterildi.
Özet (Çeviri)
A need to use dynamic thresholds arises in various communication networking scenarios under varying traffic conditions.In this thesis, we propose novel dynamic threshold-based algorithms for two different networking problems, namely the problem of burst assembly in Optical Burst Switching (OBS) networks and of bandwidth reservation in connection-oriented networks. Regarding the first problem, we present dynamic threshold-based burst assembly algorithms that attempt to minimize the average burst assembly delay due to burstification process while taking the burst rate constraints into consideration. Using synthetic and real traffic traces, we show that the proposed algorithms perform significantly better than the conventional timer-based schemes. In the second problem, we propose a model-free adaptive hysteresis algorithm for dynamic bandwidth reservation in a connection-oriented network subject to update frequency constraints. The simulation results in various traffic scenarios show that the proposed technique considerably outperforms the existing schemes without requiring any prior traffic information.