Multiple part-type scheduling in flexible robotic cells
Esnek robotik hücrelerde çoklu parça tipi çizelgelemesi
  1. Tez No: 246743
  2. Yazar: GÜL DİDEM BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA EKİN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması tekrarlı olarak çoklu parça tiplerinden oluşan bir set üreten ve makinalar arası parça taşımalarının bir robot tarafından gerçekleştirildiği iki makinalı imalat hücrelerinde ortaya çıkan çizelgeleme problemini göz önüne almıştır. hücrenin döngü zamanı robotun hareket dizisi yanısıra makinalardaki parçaların işleme zamanlarından etkilenmektedir. yüksek esnekliğe sahip cnc makinalarında, makinalardaki işleme zamanları herhangi bir sırayla belirlenebilmektedir. sonuç olarak, bu çalışma çevrim zamanını en aza indiren robotun hareket dizisiyle birlikte her makinadaki parçaların işleme zamanlarını bulmaya çalışmaktadır. iki makinalı bir hücrede en iyi çevrim zamanını belirleme problemi ilk olarak gezgin satıcı probleminin özel bir şekli olarak modellenmiştir. daha sonra, etkin bir 2 aşamalı sezgisel algoritma geliştirilmiş ve yaygın olarak kullanılan bir sezgisel olan en uzun işlem zamanı algoritmasıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the scheduling problem arising in two-machine manufacturing cells which repeatedly produce a set of multiple part-types, and where transportation of the parts between the machines is performed by a robot. the cycle time of the cell depends on the robot move sequence as well as the processing times of the parts on the machines. for highly flexible cnc machines, the processing times can be adjusted. as a result, this study tries to find the robot move sequence as well the processing times of the parts on each machine that minimize the cycle time. the problem of determining the best cycle in a 2-machine cell is first modeled as a travelling salesman problem. then an efficient 2-stage heuristic algorithm is constructed and compared with the most common heuristic approach of longest processing time.