Hibrit esnek akış tipi robotik hücrelerde robot hareket dizisi belirleme ve çoklu parça çizelgeleme
Robot move sequence determining and multiple part type scheduling in hybrid flexible flow shop robotic cells
- Tez No: 371600
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL, DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, hibrit esnek akış tipi hücrede çoklu parça tiplerinden oluşan bir parça kümesinin tekrarlı olarak üretildiği ve makineler arası taşımaların bir robot yardımıyla gerçekleştirilmesi ile ortaya çıkan çizelgeleme problemini göz önüne almıştır. Hücrenin çevrim zamanı, robot hareket dizisi, parça/makine atamaları ve parça sıralamalarından etkilenmektedir. Aşamaların birinde tek diğerinde iki makinenin bulunduğu hibrit esnek akış tipi bir hücrede en iyi çevrim zamanının belirlenmesi problemi öncelikle Gezgin Satıcı Probleminin özel bir şekli olarak modellenmiş ve GAMS/CPLEX Çözücüsü kullanılarak çözüm yapılmıştır. Daha sonra, büyük boyutlu problemlerin çözümü için, Tavlama Benzetimi tabanlı bir sezgisel algoritma geliştirilerek, algoritma içerisinde tanımlanan iki farklı komşuluk yapısı ile çözüm aranmış ve sonuçlar önerilen alt sınır değeri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the scheduling problem arising in hybrid flexible flow shops which repeatedly produce a set of multiple part-types and where transportation of the parts between the machines is performed by a robot. The cycle time of the cell is effected by the robot move sequence, part/machine assignments and part sequences. In a hybrid flexible flow shop in which there exist one machine in the first and two machines in the second stage, the problem of determining the best cycle time is first modeled as a special case of Travelling Salesman Problem and solved using GAMS/CPLEX Solver. Then, for large sized problems, a Simulated Annealing based heuristic is constructed and the problem is solved using two different neighborhood structures defined. The results are also compared against a proposed lower bound value.