Design, fabrication and measurement of hybrid frequency selective surface (FSS) radomes
Hibrit frekans seçici yüzey (FSY) radom tasarım, üretim ve ölçümü
  1. Tez No: 246742
  2. Yazar: ÖZKAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR B. ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Frekans seçici yüzeyler (FSY), gemi, uçak ve füze gibi modern askeriplatformlarda antenler ve radar kesit alan (RKA) azaltımı için yaygın olarakkullanılmaktadır. Antenler gibi karmaşık nesnelerin radar kesit alanlarınıgeniş bir frekans bandı boyunca kontrol altında tutabilmek epeyce zor veyaimkansızdır. Bu gibi durumlarda en verimli ve maliyeti düşük yöntem, saçılımyaratan nesneyi geniş bantlı radar soğurucu malzeme (RSM) kaplama ile tehditradarlara karşı siperlemektir. Eğer söz konusu nesne anten ise; apaçıktır ki, buanten saklandığı zaman işlevini yerine getiremez. Başka bir yaklaşım tarzı iseanteni, çalışma frekansında saydam, tehdit radar frekanslarında opak FSY ilekaplamaktır.Bu tezde, yarık elemanlar ve değiştirilmiş halka elemanlardan (tek kutupluhalka FSY) oluşan değişik tipte FSY yapıları hibrit radom uygulamaları ilebirlikte derinlemesine incelenmiştir. Rezonans frekansları ve iletim özellikleridetaylı olarak irdelenmiştir. Tezin esas odak noktası değişik birim elemantiplerine dayalı hibrit FSY radomlar tasarlamaktır. FSY radom tasarımınagirdi sağlaması bakımından karmaşık dielektrik sabiti ölçümleri yürütülmüştür.üretilen radom protoripleriyle yapılan ölçüm sonuçları bilgisayar benzetimleriyledesteklenmiştir. Yarık ve tek kutuplu halka FSYlerin iletim özelliklerikarşılaştırılıp tartışılmıştır. Literatürdeki çoğu çalışmadan farklı olarak,geçirgenlik ölçümleri ışıma performansı ölçümleri ile desteklenmiştir. Tekkutuplu halka FSY radomun yarıklı dalga kılavuzu antene uyarlanması antenışıma performansında kayda değer bir azalma olmaksızın başarılmıştır. Metalradom sayesinde anten, üstün mekanik mukavemet ve bant dışı RKA azaltımıavantajlarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In modern military platforms such as ships, aircrafts and missiles, frequencyselective surfaces (FSS) are widely used for antennas and radar cross section(RCS) reduction. The RCS of complicated objects such as antennas are difficultor impossible to control over a wide frequency range. The most efficient andcost-effective approach in these situations is to shield the scattering object fromthe threat radars by making use of wide-band radar absorbing material (RAM)coating. If the object is an antenna, then obviously, the system served by thisantenna cannot operate when it is stowed. An alternate approach is to cover theantenna with an FSS that is transparent at the antenna operating frequency, yetopaque at the threat radar frequencies.In this thesis, different types of FSS structures comprising slot elements andmodified loop elements, namely single polarized loop FSS, have been investigatedintensively with their applications to hybrid FSS radomes. Their resonancemechanisms and transmission properties are examined in detail. The mainfocus of the thesis is to design a hybrid FSS radome based on different unitelement types. Complex dielectric constant measurements are conducted as aninput to the FSS radome design. Experimental results based on measuring thetransmission curves of fabricated radome prototypes are supported by computersimulations. Transmission properties of the slot FSS structures and the singlepolarized loop FSS structures have been compared and discussed. In contrastwith most of the published work in literature, transmission measurements aresupported by the radiation performance measurements. Adaptation of the singlepolarized loop FSS radome to the slotted waveguide antenna has been achievedwithout any significant reduction in the radiation performance. The antennawith this metallic radome has the advantage of superior mechanical durabilityas well as reduced out-of-band RCS.