Analysis of LSAMP gene as a tumor suppressor in neuroblastoma
LSAMP geninin nöroblastomalarda tümör baskılayıcı olarak analizi
- Tez No: 246753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YAKICIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nöroblastoma dünya çapında önemli morbidite ve mortaliteye sahip olup tüm çocukluk çağı tümörlerinin yaklaşık %10'unu oluşturmaktadır. Sıklıkla, 1 yaş altındaki çocuklarda, kendiliğinden gerileyerek ve iyi huylu bir tümör haline dönüşmektedir. Ancak, 1 yaş üzeri çocuklarda genellikle agresif davranır ve diğer organlara metastaz olur. Kaynağı bilinmeyen bu beklenmedik davranış tedavi uygulamalarını etkisiz hale getirir.Kromozom bölgesi 3q13.3 üzerinde bulunan limbik sistem ilişkili membran proteini geni (LSAMP) sinir hücrelerinin büyümesinde ve akson rehberliğinde görevlidir. Ayrıca, bir adezyon ve hücreler arası tanıma molekülü gibi davranır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda çeşitli kanser türleriyle ilişkisi gösterilmiş ve potansiyel bir tümör baskılayıcı rolü önerilmiştir.Ayrıca LSAMP geni bölgesindeki markörlerin homozigot kayıplara uğradığı gösterilmiştir. Bu çalışma çerçevesinde, LSAMP geninin nöroblastomada olası bir tümör baskılayıcı rolü araştırıldı. 6 klinik hasta numunesi ve 2 nöroblastoma hücre hattı PCR yöntemi ile LSAMP gen kaybını ortaya çıkarmak için çalışıldı. 6 nöroblastoma doku kesitinde LSAMP protein düzeyindeki değişiklikleri belirlemek için immunohistokimya (İHK) uygulandı. Bir grup beyin tümöründe ifade analizi yapıldı. İki farklı hastada bu çabalar, olası bir LOH ve bir homozigot kayıp sonuçları olarak gözlemlendi. Kontrol grubuna göre tüm tümör örneklerinde LSAMP proteinin düşük seviyeleri kaydedildi. Beyin tümörlerinde LSAMP ifadesinde azalma belirlendi.Bu sonuçlara dayanarak, LSAMP tümör baskılayıcı adayı olarak nöroblastomada ve daha geniş anlamda sinir sistemi tümörlerinde önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma constitutes approximately 10 % of all childhood tumors with a worldwide considerable morbidity and mortality. Frequently, in children under the age of 1, it can spontaneously regress and transform into a benign tumor. However, in children older than age of 1 the disease often behaves aggressively and metastasizes to other organs. This unpredictable behavior of unknown origin makes therapeutic applications ineffective.Limbic system associated membrane protein gene (LSAMP) functions in neurite growth, axonal guidance and acts as a cell adhesion and recognition molecule. Recent studies revealed its association to several cancer types and proposed a potential tumor suppressor role. Markers in the LSAMP gene region were also shown to be homozygously deleted in neuroblastoma. In the framework of this study, we investigated LSAMP gene in respect of its potential tumor suppressor role in neuroblastoma. 6 clinical patient samples and 2 neuroblastoma cell lines were studied via PCR methodology to detect any loss in LSAMP gene. Immunohistochemistry (IHC) was applied to 6 neuroblastoma tissue sections to determine protein level changes of LSAMP. Moreover, expression analysis in a set of brain tumors was performed. As a result of these efforts, one possible LOH and one homozygous deletion in two different patients were observed. Low levels of LSAMP protein in all of the tumor samples compared to controls were recorded. Downregulation of LSAMP in brain tumors was detected. Based on these results, LSAMP is suggested as a candidate tumor suppressor in neuroblastoma and in broader aspect for nervous system tumors.