Jetgrout kolonu tasarım taşıma gücü hesabı
Jetgrout column design bearing capacity calculation
  1. Tez No: 246766
  2. Yazar: BURHAN ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Jetgrout yöntemi çok yönlü bir zemin iyileştirme yöntemidir. Hemen hemen tüm zemin çeşitlerinde uygulanabilir. Jetgrout tekniği ile ilgili ilk çalışmalar 1960'lı yıllarda yapılmıştır ve günümüze kadar zamanla geliştirilmiştir. Jetgrout uygulamasının tasarım aşamasında taşıma kapasitesinin belirlenmesi için yaygın olarak kullanılan bir metot bulunmamaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte inşaat mühendisliği problemlerinin çözümünde sayısal yöntemlerden faydalanmak yaygınlaşmıştır. Bu tezin kapsamında da jetgrout kolonunun taşıma kapasitesinin hesaplanması için sayısal yöntemlere başvurulmuştur. Zemin mekaniği problemlerinin çözümü için yaygın olarak kullanılan sayısal çözümleme programlarından bir tanesi de Plaxis yazılımıdır. Bu çalışmada jetgrout kolonunun taşıma kapasitesinin tahmini için Plaxis yazılımı kullanılmıştır. Jetgrout kolonun taşıma kapasitesi hesabı için daha önce yapılmış çalışmalar ve Plaxis geoteknik çözümleme yazılımından faydalanılmıştır ve elde edilen sonuçlar arazideki yükleme deneyleri ile karşılaştırılmıştır. Plaxis yazılımı kullanılarak hesaplanan jetgrout kolonlarının taşıma kapasitesi ile yükleme testi sonuçları arasında büyük bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte daha önce yapılmış deneysel çalışmalara dayalı ampirik hesap yöntemleri ile hesaplanan jetgrout kolonlarının taşıma kapasitesi ve yükleme testi sonuçları birbirlerini doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Jetgrout is a very versatile ground improvement technique. It can be applied almost every soil type. The studies about jetgrout are started at 1960?s and have been developed since then. There is no common calculation method for jetgrout bearing capacity for designing stage. Using numerical analysis method for engineering problems is becoming common nowadays. Within the context of this thesis numerical analysis methods are used for calculation of the bearing capacity of jetgrout columns. One of the most pronounced numerical analysis software for geotechnical applications is Plaxis. The Plaxis software is used for calculation of the bearing capacity of jetgrout columns within this thesis. The previous studies of jetgrout bearing capacity calculations and the Plaxis software results are compared with the in-situ jetgrout column load tests. The Plaxis software jetgrout column design bearing capacity calculation results and the in-situ jetgrout column load tests results do not differ from each other significantly. Furthermore the empirical calculations based on previous studies confirm the in-situ jetgrout column load tests.