Büyükçekmece Gölü'nde polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) konsantrasyonunun belirlenmesi
Determination of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) concentration in the Büyükçekmece Lake
- Tez No: 246795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Polisiklik Aromatik hidrokarbonlar (PAH) 2-7 halkalı hidrokarbon bileşikleri olup her türlü yanma prosesi sonucu atmosfere verilmektedir. İnsan ve doğal kaynaklı olmak üzere başlıca iki kaynağı bulunan bu kanserojenik bileşiklerin antropojenik kaynaklarından başlıcaları, evsel ısınma, trafik ve endüstrilerdir. İstanbul'un ikinci büyük içme suyu rezervuarı olan Büyükçekmece Gölü' nde farklı fazlarda (su, askıda partiküler madde ve sediment) bulunan PAH konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlarla, İstanbul'da ilk olarak bir içme suyu rezervuarında PAH gibi kanserojenik bir organik kirletici grubu belirlenmiştir. Örnekleme matriksinin bir içme suyu rezervuarı olduğu gözönüne alındığında, farklı numune alma noktalarında farklı zamanlarda ve farklı fazlardan alınan bu örnekleme sisteminden elde edilen bilgilerin gerek kamu sağlığı açısından faydaları gerekse literatüre kazandırdığı bilgiler açısından önemi açıktır.
Özet (Çeviri)
Polycyclic Aromatic Hydrocarbons are organic compounds with 2-7 rings. They are emitted to atmosphere by results of every combustion processes. PAHs are originated two major sources: natural and anthropogenic. Residential heating, traffic and industries are major anthropogenic sources of these compounds. In this study, concentrations of different phases (water, suspended particulate matter and sediment) of PAHs have been determined in Buyukcekmece Lake which is one of the biggest water reservoirs in Istanbul. In this study, organic pollutant group like PAHs have been determined firstly in water reservoir in Istanbul. The results of the study have been very important for public health and providing knowledge to literature.