Darboğaz atama modelinin bitirme ödevleri dağıtımı işlemine uygulanması
  1. Tez No: 2468
  2. Yazar: MUZAFFER KAPANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Atama Problemleri, endüstriyel ve sosyal kuruluşla- rxn sxk sık karşılaştıkları baş.lıca problem alanlarından bi risidir. Atama modellerinin belirli kıstaslara göre sınıfla masında yer alan“Darboğaz Atama Modelleri”, oldukça ilginç problemlere uygulanabilecek özel bir atama modeli olarak gö rülmektedir. Bu çalışmada, atama problemleri genel olarak tanıtı lıp, sınıflaması yapıldıktan sonra, darboğaz atama problemi ayrıntılarıyla ele alınmış, çözüm algoritmaları üzerinde du rulmuş, ve uygulanabilecek alanlara değinilmiştir. Yanısıra, bitirme ödevleri dağıtımı işlemleri öğrencilerin tercihleri ni de gözönüne alan bir darboğaz atama problemi olarak ele alınıp, atama algoritması geliştirilmiş ve ilgili bilgisa yar yazılımı ile algoritmanın uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assignment Problems can be considered as one of the main operational problem area in the industrial and social organizations. When the models constructed for these problems, classified with respect to certain criteria,“The Bottleneck Assignment Models”has the opportunity of application to many- special assignment problems, that appears to be one of the interesting working area. In this study, assignment problems are generally introduced and classified, then the Bottleneck Assignment Problem and its solution algorithms are studied in details. Meantime, the distribution of the B.Sc. thesis and projects, considering the students preferences and choises is taken as a Bottleneck Assignment Problem. A solution algorithm and a related computer program is developed and tested for this problem. XI