İstanbul deniz yolu ulaşımının değerlendirilmesi ve öneriler
Evaluation of Istanbul waterborne transportation and proposals
  1. Tez No: 246810
  2. Yazar: MELİKE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İstanbul'un 1950'lerden itibaren yaşadığı hızlı ve kontrolsüz şehirleşme birçok altyapı sorununu da yanında getirmiştir. En önemli altyapı sorunlarından biri olan ulaştırma, yıllarca karayolu sistemi geliştirerek çözülmeye çalışılmış ve toplu taşıma ikinci plana atılmıştır. 300 km'lik Marmara kıyı şeridine yerleşmiş olan İstanbul, deniz ulaşımı açısından çok elverişli bir yapıya sahiptir, ancak bu potansiyelini kullanamamaktadır. Buna rağmen, kent içi denizyolu yolcu taşımacılığında, yılda taşıdığı yolcu sayısı açısından dünyada birinci sıradadırBu çalışmada, İstanbul'un denizyolu ulaşımının geçmişten günümüze nasıl değiştiği ve mevcut durumu araştırılmış, geliştirilmesi üzerine de öneriler sunulmuştur. Bu öneriler taslak halinde olup, 2023 Çevre Düzeni Planı, öneri raylı ve karayolu sistemi verilerini içeren ulaşım modeli ile test edilecektir.Tez çalışmasının sonucunda, İstanbul'da hergün yapılan bir takım yolculukların karayolundan denizyoluna çekilmesi üzerine tasarlanan önerilerin verimli olup olmayacağı değerlendirilmiştir. Buna göre, geliştirilecek olan önerilerle birlikte denizyolu ulaşım payının varabileceği en üst seviye de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1950s, rapid and uncontrolled urbanization has brought along so many infrastucture problems. Transportation, as one of the most important infrastructure problems, is trying to be solved by developing the highway system for years which caused public transportation to weaken. İstanbul, inhabited along 300 km of Marmara coast line, is highly suitable for waterborne transportation. However, the city is not able to use its potantial. On the other hand, with the number of passengers carried in a year, İstanbul ranks number one among cities which use waterborne transportation as a part of their public transporation system.In this study, how Istanbul waterborne transportation system changed in time and its present situation is analysed, and proposals for system improvement are introduced. Subject proposals are draft plans which will be tested by a transportation model that will include 2023 İstanbul Environmental Plan, rail and highway project data.As a result of this study, it is proved, whether or not, proposals planned to transfer every day trips from highway transportation system to waterborne transportation system will become efficient. Accordingly, the proposals have been improved and the highest level of waterborne transportation usage that can be reached has been detected.