İşbirlikli çeşitlemede FSK/PSK modülasyonunun kullanılması
FSK/PSK modulation in cooperative diversity systems
  1. Tez No: 246813
  2. Yazar: ÇİLEM DENİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT AYGÖLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, frekans ve faz modülasyonlarını bir arada barındıran frekans/faz kaydırmalı anahtarlama FSK/PSK modülasyonu, iletişim kanalındaki sönümleme etkisini azaltmaya yönelik geliştirilen etkin çözümlerden biri olan işbirlikli çeşitlemede uygulanmıştır. FSK/PSK modülasyonu, sabit zarflı, doğrusal olmayan ve çok boyutlu bir modülasyon türüdür. Genel olarak PSK modülasyonu ile karşılaştırılabilir band genişliğine sahip olan FSK/PSK modülasyonunun, herhangi iki simge arası minimum Öklid uzaklığının eşdeğer PSK modülasyonlarına göre daha büyük olması nedeniyle işbirlikli çeşitleme yöntemlerinde de kazanç sağlaması beklenmektedir. Tez çalışması süresince yapılan bilgisayar benzetim sonuçlarına göre röleli ve kodlamalı işbirlikli çeşitleme tekniklerinde FSK/PSK modülasyonunun aynı sayıda simge içeren eşdeğer MPSK modülasyonuna göre daha iyi hata başarımı sağladığı gözlemlenmiştir. Bilgisayar benzetimleri sırasında tam ve seçmeli işbirliği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, frequency/phase shift keying FSK/PSK modulation combining frequency and phase modulations is applied in cooperative diversity systems, which is an effective solution to overcome fading effect in communication channels. FSK/PSK modulation is a nonlinear constant envelope multidimentional modulation technique defined over a set of signals varying in both frequency and phase. It is expected that FSK/PSK modulation, which can be compared well with PSK signals in bandwidth occupancy, leads to larger coding gains in cooperative diversity systems due to its advantage of providing higher values of minimum Euclidean intra-distances when compared to its equivalent PSK modulation. In this thesis, it is observed that FSK/PSK modulation provides much better performance than its equivalent, which has same number of symbols, MPSK modulation in coded cooperative diversity systems. Full and selective cooperation has been applied during computer simulations.