Zemin?temel etkileşimini dikkate alarak tünel kazılarına bağlı zemin oturmalarının ve etkilerinin incelenmesi
Analysis of the ground settlement effects according to the foundation?ground interaction
  1. Tez No: 246812
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇELİKÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIN SAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada deformasyon oluşan zeminlere oturan yapılar sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla incelenmiştir. Zemine ait elastisite modülü, poisson oranı değerleri değişken alınmıştır. Kirişe ait elastisite modülü, poisson oranı değerleri ile kiriş boyutları sabit alınmıştır. İlerleyen bölümlerde tünel kazısına bağlı olarak zeminde oluşan oturmaların hesabı ve binalara olan etkilerini belirten bir hesap yöntemi anlatılmıştır. Bu hesap yöntemine göre zemin oturmalarının binalara etkisi önce basitçe değerlendirilmiştir. Sonra yapıda oluşan oturmalar, oturma limit değerleriyle karşılaştırılarak yapının durumu incelenir. Zemini modellemek için önce sonlu elemanlar metodu irdelenmiştir. Sonrasında, üçgen sonlu elemanlarda şekil değiştirme fonksiyonlarının genel alan koordinatlarıyla ifadesi elde edilmiştir. Alan koordinatlarıyla hesap yöntemlerinden bahsedilmiştir. Zeminin modellenmesi için altı düğüm noktalı üçgen sonlu eleman geliştirilmiştir. Sonuçları verilen çözüm yöntemiyle karşılaştırıldığında, geliştirilen sonlu eleman modelinin, mühendislik açısından yeter yakınsaklığı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the calculation of the structure based on the deformative ground have examined by the finite element method. The values which belongs to beam are constant. The values of modulus of elasticity and poisson ratio which belongs to ground are variable. In the progressive chapters a method of a solution about the effect of the tunnel construction to the structure on the surface is described. According to this solution method, the foundation settlement effects on the structure is examined. Finite element model is used for the foundation model. Then the expression of the deformation function with polar coordinates by the triangular finite elements. It is mentioned about the calculation methods of the polar coordination. The triangular finite element with six joint points is used to prepare the foundation model. In this finite element model results are considered. The comparison of the results with the given method was in a good agreement.