Political tactics in building construction industry from the architects' perspective
Bina yapım sektöründe mimarların bakış açısından politik taktikler
  1. Tez No: 246821
  2. Yazar: EVREN ÜLKERYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Organizasyonlardaki politik davranış çeşitli birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmalarda ortaya çıkan tablo organizasyonlardaki politik davranışın, her türlü insan odaklı etkinliğin kaçınılmaz bir parçası olduğudur. İnsan odaklı faaliyetlerden biri de mimari tasarım pratiğidir. Politik davranışın her türlü insan odaklı etkinlikte varlığı kaçınılmaz bir gerçekliktir. Politik davranışın işlevsel veya işlevsel olmayan sonuçları olabilir. Mimarların yüz yüze geldiği temel sorun, politik davranışın işlevsel olmayan sonuçlarını azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yönelik olarak politik davranışı yönetmektir. Politik davranışı yönetmek mimari tasarım pratiğinde rol alan sosyal aktörlerin kullandıkları politik taktikleri anlamak ve tanımlamakla başlar. Bu tez kapsamında sunulan araştırma öncelikli olarak buna dayanmaktadır. Bu çalışmada nicel olarak araştırılan konular şunlardır: (1) herhangi bir inşaat projesinde birincil sosyal aktörler tarafından politik taktiklerin kullanımı (örneğin, müşteriler, ana-yükleniciler ve alt-yükleniciler), (2) sosyal aktörler tarafından politik içerikli mesajların gönderimi için kullanılan iletişim kanalları, (3) bir inşaat projesinin farklı aşamaları boyunca kullanılan politik taktiklerin yoğunluğu. Araştırma bulguları, politik taktiklerin mimari tasarım pratiğinde çok yaygın olarak kullanıldıklarını ve sosyal aktörler tarafından kullanılan bu politik taktiklerin en sık, inşaat sürecinde meydana geldiğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, araştırma bulguları sosyal aktörlerin politik amaçlı mesaj göndermek için, yazılı iletişim kanalları yerine sözlü iletişim kanallarını kullandıklarını ve mimari tasarım pratiğinde politik davranışları ağırlıklı olarak ana yüklenicilerin kullandıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Political behavior in organizations has been the subject of numerous studies. The emergent picture from these studies is that political behavior in organizations is an inevitable part of any human-based activity. Architectural design practice is one of those human-based activities. Political behaviors are inevitable reality of any human based activity. Political behavior can have functional or dysfunctional consequences. The key challenge facing architects is managing political behavior in order to reduce or eliminate dysfunctional consequences of political behavior. Managing political behavior starts with understanding and identifying political tactics used by social actors involved in architectural design practice. The research presented in this thesis builds on this premise. It empirically explores (1) the use of political tactics by primary social actors of any construction project (i.e., clients, main-contractors and subcontractors) (2) communication channel used in send politically motivated messages by social actors and (3) frequency of political tactics used throughout different stages of a construction project. The research findings reveal that political tactics are commonly used in architectural design practice and political tactics are most frequently used by social actors in the construction process. Furthermore, research findings suggest that social actors use oral communication channels rather than written communication channels for sending politically motivated messages, and the main-contractors heavily use political behavior in the architectural design practice.