Qin Hanedanlığı ordusunun tarihi gelişimi
Historical development of Qin Dynasty army
  1. Tez No: 453174
  2. Yazar: YUSUF CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Birçok devletin iktidar ve güç mücadelesi için savaştığı Çin tarihinde Savaşan Devletler dönemi ayrı bir zaman dilimidir. M.Ö 221-206 yılları arasında hüküm süren ve Qin Hanedanlığı adıyla anılan bir devlet bölgede hüküm süren diğer altı devleti fethederek düşman ordularını yok ederek yeni bir ordu kurmuştur. Sonunda, Qin Hanedanlığı ülkeyi tek bir imparatorluk ve yönetim altında birleştirmiştir. Ülkenin imparator Qin Shi Huang Di kontrolünde birleşmesinden sonra Legalist politik düşünceler ışığında sert yasalar ve ağır ceza sisteminden oluşan yeni bir hükümet oluşturulmuştur. Yasaların standart hale getirilmesi, yazı sistemi, para ve ağırlık birimlerinin ülke genelinde ortak hale getirilmesi konusunda birçok reformlar gerçekleştiren imparator, aynı zamanda tüm ülkeyi birbirine bağlayacak yeni yollar ve kanallar ile tarımı geliştirmek amacıyla sulama sistemleri inşa etmeyi başarmıştır. Çevredeki göçebe saldırılarını durdurmak amacıyla, ülkeyi kuzeyden kuvvetlendirmek için planlar yapmış ve Çin'in kuzey bölgesinde bugünkü Çin Seddi'nin ilk inşa edilmesi emrini vermiştir. Qin Hanedanlığı ordusu, yönetimin bürokratik ve imparatora hizmet eden yetkililerin oluşturduğu bir hiyerarşi ile yönetilmesine rağmen, o dönemin en son gelişmiş silahlarını, ulaşım sistemini ve savaş taktiklerini kullanan reformist bir ordu özelliği taşıyordu. Daha önceki hanedanlıklar ile karşılaştırıldığında, Qin ordusu, zamana ait en son gelişmiş silahları kullanmış, ancak askeri gücüne rağmen imparatorluğun ömrü pek uzun olmamıştır. İmparator Qin Shi Huang Di'nin ölümünden sonra, tahtı ve yönetimi ele geçirmek için yapılan teşebbüsler ile yapılan ayaklanmalar imparatorluğu kısa sürede zayıflatarak kendisinden sonra tarih sahnesine çıkacak olan Han Hanedanlığının kurulmasına yol açmıştır. Uzun süre hüküm sürememesine rağmen Qin Hanedanlığı Çin tarihinde gelecek hanedanlıkları fazlasıyla etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The Warring States period marked a time in China when several states battled each other for power. One state, lasting from 221 to 206 B.C. and named for its heartland of Qin Dynasty which was formed after conquest of of six other states, built a strong army that defeated the armies of the rivaling states. Eventually, the Qin dynasty united the country under one government.Under the rule of emperor Shi Huangdi, after unifying China, the emperor followed Legalist political beliefs and created a strong government with strict laws and harsh punishments. He made a great reform in fields of Standard laws, writing system, money, and weights throughout China, also he achieved in unifiying China, building network of roads and canals, irrigation system to improve farming. In order to protect against nomadic invasions, he develop plans to fortify country northern border and ordered the initial construction of the Great Wall across northern China. Qin's military was revolutianory in that it used most recently developed weaponry, transportation and battle tactics, though the government was bureaucratic and administered by a hierarchy of officials serving the emperor. Comparing the previous dynasties, Qin military used the most advanced weapons. But despite its military strength, Qin dynasty did not last long. After the death of emperor Shuand Di, attempts of placing throne and control the administration of dynasty, many revolts broke out and weakened empire soon and helped to found the Han Dynasty. Despite its rapid end, Qin dynasty influenced future empires in Chinese history.