New uses for old buildings
  1. Tez No: 24684
  2. Yazar: ERDOĞAN DAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZAK ÖZERDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET (TURKISH SUMMARY) İnsanlığın kültür ve uygarlıklarının gelişimini gösteren öğelerin başında gelen eserler yarattıkları mimari yapılardır. Bu yapılar kuşaktan kuşağa geçen kültür birikiminin sonuçlandır. Gelecek nesillerin geçmiş mimari yapıtlarından öğrenecekleri çok şeyler vardır. Bu yapılar mili benliğin bulunmasında, ve tekdüze yaşantının getirdiği olumsuzlukları gidermesi açısından önemlidir. Eski yapılar dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de şehirlerin kimliğinin oluşmasında katkıları büyüktür. Yapılar bulundukları zaman içinde fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirebilmektedir. Fakat endüstri devriminin başlaması, hızlı şehirleşme ve teknolojideki yenilikler yapıların fonksiyonlarının eskimesine neden olmuştur. Bu yüzden yapılar ya terk edilmekte ya da yapıya zarar veren kullanımların oluşmasına yol açılmaktadır. Bu yapılara gereken önemi vermek ve onları yeni nesillere aktarmak ancak gerekli yenileme çalışmalarını başlatıp günümüz modern toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak işlevler kazandırmakla mümkündür. Bu gözlemler ışığı altında araştırmalarımız gerçekleşmiş ve dünya çapında ele aldığımız konu ülkemizde gerçekleştirilen iyi nitelikteki örneklerin değerlendirilmesi olarak sürmüştür. Son olarak İzmir'in bu konuda ne durumda olduğunu incelediğimiz araştırmamızda, somut bir örnek olarak şehir merkezlerimizdeki Eski Balıkhali değerlendirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Buildings show the level of development and civilization in a country. They are the result of cultural accumulation which transfer from the preceding generation to the next. There are many things to be learned by the next generations from past architectural works of arts. These buildings are important in finding the national personality and in breaking the monotonousness of daily life. As all over the world, old buildings have great assistance in developing the personalities of the cities. Buildings can function in their own periods. Since the beginning of the industrial revolution, rapid development of cities and technological facilities caused the aging of their functions. For this reason, buildings are usually abandoned or faced by bad treatment that damaged them. It is only possible to gain those buildings and transferring them to the next generations by making them gain new functions and making them to gain new functions. Our study was undertaken under the lightning of this observation and continued by evaluating some examples. Finally, the situation of İzmir is explored as the subject of the study. The Old Fish Market (Eski Balıkhali) which is at the center of the city was taken as the concrete example. HI