Marmara Denizi'nin neotektonik yapısının jeofizik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 24688
  2. Yazar: F.ERDENİZ ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz MARMARA DENİZİNİN NEOTEKTONİ?İNİN JEOFİZİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Marmara denizinin baseni hızlı bir depolanmayla birlikte, açılma ve dönüşüm hareketlerini beraberce taşımakta olup neotektoniğini incelemek amacıyla jeofizik araştırmalar R/V. K. Piri Reis tarafından 1989 yılında gerçekleştirilmiştir. Batı Türkiye gözönüne alındığında bu bölge daha fazla sismik aktivite gösterdiği bilinmekte olup Marmara denizi içinde ve çevresinde Kuzey Anadolu Fayı'nın batı ucunun birkaç kola ayrılmaktadır. Marmara denizi içinde çevresine oranla daha yüksek bir sismik aktivite varlığı göze çarpmaktadır. Yansıma sismiği verilerinin değerlendirilmesinden iki temel fay sisteminin varlığı izlenmektedir. Bunlardan birincisi Marmara Denizinin kuzeyinden ve güneyinden geçen doğu-batı doğrul tulu normal faylardır. 2. Sistemi ise Kuzeydoğu - güneybatı doğrultulu doğrultu atımlı faylar oluşturur. Bu doğrultu atımlı faylarda negatif ve pozatif çiçek yapıları görülmektedir. Sismik stratigrafi açısından sismik kesitlerin değerlen dirilmesiyle sediment sütunun üst miyosen sonrası için dört değişik formasyonla ifade edilebileceği saptanmıştır. Manyetik verilerin değerlendirilmesi (süzgeçleme, analitik uzanım, güç spektrumu, Hilbert dönüşümleri ve ters çözüm yöntemleri) bölgede etken yapıların doğu-batı doğrultulu olduğu; fay sistemlerinin yüzeyden derine kadar tüm yapıları etkilediği, manyetik özellik gösteren birimin üstündeki örtünün ortalama kalınlığının Marmara Denizinin iç kısımlarında 3-4 km ve sığ kesimlerinde 1-2 km civarında olduğu saptanmıştır. Hilbert dönüşümü yöntemiyle çöküntü alanındaki manyetik duyarlılığa sahip yapıların sınırlarıda araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geophysical investigations have been carried out by the R/V.K. Piri Reis in order to study neotectonics of the Sea of Marmara. The Northern Basins, in the Marmara Sea Show rapid subsidence appeared to be formed by extension and transform motions. The Northern Marmara Sea region shows higher seismic activity than around in general, the influence of the western end of the North Anatolion Fault which splays in to a number of branches in and araund the Sea of Marmara. The existance of two basic fault systems is observed from the interpretation of the seismic reflection data. The fist ones of these are the normal faults extending in the east-west direction at the north and south sides of the sea of Marmara. The Second system is made up of NE-SW trending, subvertical strike-slips faults. The seismic sections indicate that the strike -slip fault forms negative and pozitive flower structures. It was determined from the magnetic data evaluations (filtering, analythical continuation, power spectrum, Hilbert Tronsf ormations and inverse solution techniques) that the dominant structural trends have the east-west directions; the faults systems affect the all structures from top to bottom, the average thicknesses of the overlying units above the magnetic basement are 3-4 km in the inner parts of the sea of Marmara and 1-2 km in the shallawer parts. The boundaries of magnetic structures were also investigated with the method of Hilbert Transformations.