İçme sütü üretimi aşamalarında trans yağ asitlerinin belirlenmesi
Determination of trans-fatty acids on the milk processing stages
- Tez No: 246888
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada; içme sütü üretim aşamalarındaki trans yağ asitlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; örnek bir süt fabrikasına gelen ve işlenen sütlerin trans yağ asitleri cins ve % miktarları yağ asidi metil esterleri şeklinde GC ile belirlenmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Yapılan çalışmada; toplam trans yağ asidi miktarları; çiğ sütlerde % 2.86?6.30, pastörize sütlerde % 1.85?6.55, sterilize sütlerde % 2.50?9.77, 1 hafta 5oC'de depolanmış sütlerde % 3.28?11.67, 1 hafta 20oC'de depolanmış sütlerde ise % 5.32?7.12 arasında tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde üretim aşamalarının trans yağ asitleri oluşumu üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine trans fatty acids in drinking milk processes. With this aim, the trans fatty acids percent amount and type in the milk come and processed from a sample milk factory have been determined as a fatty acids methyl ester forms by GC. The results are evaluated by statically.In this study, total trans fatty acid amounts of raw, pasteurized, sterilized, storages of 5oC at one week, storages of 20oC at one week were within the ranges 2.86?6.30 %, 1.85?6.55 %, 2.50?9.77 %, 3.28?11.67 %, 5.32?7.12 %. The results of obtained were evaluated by statically; there were found that the effect of milk production processes is unimportant.