UHT sütlerde ve UHT organik sütlerde aflatoksin M1 varlığının araştırılması.
Investigation of aflatoxin M1 presence in uht milk and uht organic milk
  1. Tez No: 660721
  2. Yazar: NUSRET DENİZ OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CAN SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Okay ND, UHT Sütlerde ve UHT Organik Sütlerde Aflatoksin M1 Varlığının Araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2021. Aflatoksin M1 (AFM1), başta Aspergillus flavus olmak üzere bazı Aspergillus türleriyle kontamine yemlerde üreyen aflatoksin B1 (AFB1)'in hayvan vücuduna alındıktan sonra hidroksillenmesi sonucunda oluşan bir metabolittir. Süt ile vücuttan atılabildiği için de“süt toksini”olarak adlandırılmıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda birçok gıda maddesinde tespit edilen aflatoksinlerin en fazla bulunduğu gıdalardan biri de süttür. Süt ürünleri üretiminde hammadde olarak kullanılan veya doğrudan içme sütü olarak tüketilen sütlerde bulunabilen aflatoksinler, bu ürünler ile insan vücuduna geçerek sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olabilirler. Ülkemizde süt ve süt ürünlerinde aflatoksin varlığı ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile; piyasada satışa sunulan UHT sütlerde ve UHT organik sütlerde AFM1 varlığı hassas bir yöntem olan High Performance Liquide Chromatography (HPLC) metodu ile belirlenmiştir. Böylece örneklerde belirlenen AFM1 miktarının halk sağlığı için bir tehlike oluşturup oluşturmadığı ortaya konulmuştur. Bu amaçla; piyasada perakende olarak satışa sunulan UHT sütlerden 75 adet ve UHT organik sütlerden 54 adet olmak üzere farklı markalara ait değişik parti numaralarına sahip toplamda 129 adet süt örneği incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; 75 adet UHT süt örneğinin tamamında (% 100) ve 54 adet UHT organik süt örneğinin 48 (% 88.89)'inde olmak üzere toplamda 123 örnekte (% 95.35) değişik miktarlarda AFM1 tespit edilmiştir. AFM1 miktarı UHT süt örneklerinde 0.0072-0.0439 mg/kg arasında ve ortalama 0.0181±0.0099 mg/kg; UHT organik süt örneklerinde ise
Özet (Çeviri)
Okay ND, Investigation of the Presence Aflatoxin M1 in UHT Milk and UHT Organic Milk, University of Van Yuzuncu Yil, Institute of Health Sciences, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Food Hygiene and Technology, Master's Thesis, Van, 2021. Aflatoxin M1 (AFM1) is a metabolite formed as a result of the hydroxylation of aflatoksin B1 (AFB1), which grows in feeds contaminated with some Aspergillus species, especially Aspergillus flavus, after being taken into the animal body. It is named“milk toxin”since it is excreted from the body with milk. One of the foods with the highest amount of aflatoxins detected in many foodstuffs in studies conducted so far is milk. Aflatoxins, which can be found in milk used as a raw materials in dairy production or consumed directly as drinking milk, can pass into the human body with these products and cause serious adverse effects on health. Many studies have been conducted on the presence of aflatoxins in milk and dairy products in our country. With this study; the presence of AFM1 in UHT milk and UHT organic milk offered for sale in the market was determined by High Performance Liquide Chromatography (HPLC) method which is a sensitive method. Thus, it was revealed whether the level of AFM1 determined in the samples posed a public health hazard. For this purpose; a total of 129 milk samples of different brands and lot numbers, 75 of UHT milk offered for retail sale in the market and 54 of UHT organic milk, were analyzed. As a result of the analysis made; different amounts of AFM1 were detected in a total of 123 samples (95.35 %), of which 75 (100 %) of UHT milk samples and 48 (88.89 %) of 54 UHT organic milk samples. The amount of AFM1 in UHT milk samples was between 0.0072-0.0439 mg/kg and an average of 0.0181±0.0099 mg/kg; in UHT organic milk samples,