Düşük seviyeli sinyallerin ölçümünde Lock-in tekniği ve kimysal sensör ile ölçüm uygulamaları
Using Lock-in technique for low level instrumentation and measurement application with chemical sensor
- Tez No: 246904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVHİT KARACALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ölçme ve ölçüm sistemleri tüm bilim dallarında olduğu gibi özellikle fen ve mühendislik alanlarında giderek önemini artırmaktadır. Nano boyutlara inen teknolojik gelişmelerde artık standart ölçüm aletleri kullanarak sağlıklı bilimsel ölçümler yapmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Buradan yola çıkıldığında çevreden ve devre elemanlarından kaynaklanan gürültünün içine gömülü olan sinyali ölçmek için harici veya dâhili bir referans kaynağına kilitlenme mantığına sahip lock-in amplifikatörler kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında otomatik kazanç ayarlı lock-in amplifikatör tasarlanmıştır. Cihazla gürültü ortamlarda çok küçük seviyeli sinyaller ölçülerek kazanç eğrisi çıkarılmıştır. Kimyasal sensör ölçümleri ise SR830 lock-in amplifikatörü ile alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Measurement and instrumentation have upward significance for all science disciplines especially for applied sciences and engineering. With technological improvements which are reaching nano sizes it is almost impossible to make healthy measurements with standard measuring devices. Hence, lock-in amplifiers is used to measure signals buried in noise which occurred because of environmental effects and circuit components.Automatic gain tuned lock-in amplifier has been designed in this thesis. Gain curve has been determined by measuring low level signals by using this device. Chemical sensor measurements were employed with SR830 lock-in amplifier.