SiO2/Si üzerinde Zn-Al tabakalı yapıların termal oksidasyonu ve ZnO nano yapıların oluşturulması
Thermal oxidation of Zn-Al layered structures on SiO2/Si and growth of ZnO nano structures
- Tez No: 246903
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada ZnO ve ZnO:Al yapıları SiO2/Si altlıklar üzerinde Zn ve Al/Zn/Al tabakalı yapıların termal oksidasyonu ile elde edildi. Al ihtiva eden numunelerden belirlenen film kalınlıkları için 600 oC de yapılan oksidasyon işlemi ile yüzey normali doğrultusunda nano boyutta kristalleşme elde edildi. İkinci aşamada ilk çekirdekleşmenin elde edildiği numune komşuluğuna konan Zn metali ile oksidasyona devam edilmiş olup SEM görüntüleri ile yüzeye paralel nano tel oluşumu gözlendi. Optik karakterizasyonla Al'un etkisi araştırılırken SEM görüntüleri ile kristalizasyon oluşumunda Al'un etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, ZnO and ZnO:Al structures was obtained by thermal oxidation of Zn and Al/Zn/Al layered structures on SiO2/Si substrates. Nano sized crystals oriented at normal direction of surface was obtained from oxidation of Al containing films at 600 oC. After the first crystallization a second oxidation was carried out with the presence of pure Zn located next to pre oxidised sample and nano wires nearly paralle to surface formation observed. The effect of Al on optical properties of ZnO was investigated by using photoluminescence and nano size crystallization was investigated by SEM images.