Sevofluran ve Sevofluran-Deksmedetomidin Kombinasyonunun Otoakustik Emisyon Üzerine Etkileri
The Effects of Sevoflurane and the Combination of Sevoflurane and Dexmedetomidine on Otoacoustic Emissions
- Tez No: 559284
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Tıbbi ve cerrahi tedavide faydalanılan ajanların oluşturabileceği ototoksisitenin erken tespiti işitmenin korunmasında önemlidir. Saf ses odyometrisinde tespit edilemeyen erken koklea hasarı otoakustik emisyon (OAE) ölçümleriyle saptanabilir. Bu çalışmada genel anestezik ajan sevofluran ile kullanımı giderek yaygınlaşan ve ototoksik potansiyeli bilinmeyen sedatif bir ajan olan deksmedetomidinin koklea üzerine etkisinin OAE ölçümleriyle gösterilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Elektif bir Kulak Burun Boğaz-Baş Boyun ameliyatı yapılacak olan ASA I, 18–50 yaş arası, işitmesi ve orta kulak basıncı normal sınırlar içinde olan 60 hastanın sağlıklı olan bir kulağı çalışmaya alındı. Bütün hastalara preoperatif Transient (TOAE) ve Distorsiyon ürünü OAE (DPOAE) yapıldı ve Sinyal/Gürültü (S/N) oranı kaydedildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara anestezi idamesinde sevofluran % 1,5–2, O2-N2O % 50–50 uygulandı. S Grubundaki hastalar i.v. SF infüzyonu aldı. SD Grubundaki hastalara da ilaveten i.v. deksmedetomidin infüzyonu uygulandı. Hastalara intraoperatif indüksiyondan sonra 30. dakikada ve postoperatif 24. saatte TOAE ve DPOAE ölçümleri yapıldı. Hastaların her OAE ölçümü sırasındaki vücut sıcaklığı (VS) ve ortalama arter basıncı (OAB) değerleri ile intraoperatif 15 dakikada bir ölçülen OAB değeri kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler ve operasyon özellikleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Đki grup arasında VS açısından preoperatif, intraoperatif ve postoperatif olarak anlamlı fark bulunmadı (P>0,05). SD grubundaki hastaların intraoperatif ortalama arter basıncı 30.
Özet (Çeviri)
Aim: Early detection of the potential ototoxic effects of drugs which are used in medical and surgical treatments is very important to protect hearing. Early damage of cochlea may not be detected by pure tone audiometry, but can be diagnosed by measuring otoacoustic emissions (OAE). The aim of this study is to show the effects of sevoflurane and a sedative drug dexmedetomidine, whose ototoxic potential is unknown, on cochlea by measuring otoacoustic emissions. Patients and method: One side of healthy ears of 60 patients, between 18 to 50 years old, that were going to an elective ENT and head and neck surgery were enrolled to this study. The inclusion criteria for the study were to be ASA I and having normal hearing and middle ear pressure. Transient and Distortion Product otoacoustic emissions (TOAE, DPOAE) of all patients were measured preoperatively, and signal/noise (S/N) ratio were recorded. Patients were randomly divided into two groups. At the maintenance of anesthesia sevoflurane 1–2 % and O2-N2O 50–50 % were applied to all of the patients. Patients that are in the group S were infused normal saline solution, and the patients who are in the group SD were infused dexmedetomidine intravenously. TOAE and DPOAEs were measured intraoperatively 30 minutes after induction and 24 hours after operation. Body temperature and blood pressure levels were measured simultaneously by OAE measurements, also mean arterial pressure levels were recorded at every 15 minutes intraoperatively. Results: There was no statistically significant difference between the groups with respect to demographic data and the operation characteristics (P>0,05). Pre-, intra- and postoperative body temperatures respectively didn't differ significantly between the two groups (P>0,05).