Üniversite öğrencilerinin kuantum fiziği konularını anlama düzeyleri ve öğrenme amçalı yazma aktivitelerinin akademik başarıya etkisi
College students' understanding level of quantum physics and the effect of using writing to learn activities on academic achievement
- Tez No: 246914
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan ve modern fiziğe giriş dersi alan öğrencilerin kuantum fiziği konularını anlama düzeyleri ve öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin öğrencilerin akademik başarısına etkisi araştırılmıştır. Araştırma nitel ve nicel desenlere sahiptir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan nitel sorulardan oluşan bir anket uygulanarak elde edilmiştir. Öğrencilerin fotoelektrik olay, Compton olayı ve Heisenberg belirsizlik ilkesini anlama düzeylerini ve öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin akademik başarıya etkisini tespit etmek için kontrol gruplu öntest- sontest yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Ders, bütün gruplarda sözlü-yazılı anlatım yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Ayrıca deney gruplarında öğrenciler öğrenme amaçlı yazma aktivitesi olarak mektup yazmışlardır. Araştırmaya, 2007-2008 öğretim yılında öğrenim gören 54 ü bayan, 57'si bay olmak üzere toplam 111 üçüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin kuantum fiziği konularıyla ilgili anlama düzeylerinin düşük olduğunu, deney ve kontrol gruplarının sontest sonuçlarının nitel ve nicel olarak karşılaştırılmalarının ve yazılı sınavdaki başarı yüzdelerinin deney gruplarının lehine olduğunu göstermiştir. Ayrıca sontestle birlikte uygulanan anketle öğrencilerin öğrenme amaçlı yazma aktivitesiyle ilgili düşünceleri yazılı olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin %90,1'i mektup yazdıkları konuları anladıklarını ve bu aktivitenin bu konuları öğrenmelerinde etkili olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate junior science education program students? understanding level of quantum physics. Also, the effect of writing-to-learn activities on academic achievement is investigated within this study. The research has both qualitative and quantitative components. The qualitative data component of the research was gathered by applying a questionnaire consisting of open-ended questions prepared by the researcher. The pretest-posttest quasi-experimental research model with a comparison group was used to determine the effect of the comprehension level of the students about the photoelectric effect, Compton effect, and Heisenberg uncertainty principle. The lesson was taught in all groups by using direct instruction method. While group had same instruction, students within 3 groups wrote letters on different topics as a writing activity for learning purposes. A total of 111 junior science education students, 54 female and 57 male, studying in the academic year of 2007?2008 were participated in this research. The findings of the research indicated that students? comprehension level of quantum physics is low, further, pretest-posttest comparisons between the groups yielded that the group who wrote a letter a given subject significantly scored higher than the other groups who did not write a letter. What is more, students in the treatment group indicated that writing activities help them to learn subject under investigation.