Investigation of undergraduate students mental models about the quantization of physical observables
Lisans öğrencilerinin gözlenebilir fiziksel büyüklüklerin kuantize olması hakkındaki zihinsel modellerinin incelenmesi
- Tez No: 318910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ, PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu araştırmanın amacı lisans öğrencilerinin gözlenebilir fiziksel büyüklüklerin kuantize (kuantumlu) olması hakkındaki zihinsel modellerini incelemektir. Araştırma birbirine entegre edilmiş etnografi, durum çalışması, ve içerik analizi ile yürütülmüştür. Araştırma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nde Modern Fizik dersi alan fizik ve fizik öğretmenliği ikinci sınıf öğrencilerine odaklanmıştır. 2008-2 akademik dönemi süresince görüşme, gözlem, test, günlük, ve diğer belgeler yoluyla çeşitli veriler toplanmıştır. Verilerin nitel analizinden elde edilen bulgular şu sonuçları göstermiştir: (1) Öğrenciler gözlenebilir fiziksel büyüklüklerin kuantize olmasına ilişkin Bilimsel Model, İlkel Bilimsel Model, Dilimleme Modeli, Dalgalı (Değişken) Model, Birleştirici Model, ve Evrim Modeli olarak tanımlanan altı farklı zihinsel model sergilemişlerdir. (2) Öğrencilerin modelleri ders kitapları (ders kitaplarındaki açıklamalar, derslere ders kitabı getirmek, ve ders kitaplarından biri ya da her ikisini kullanmak), öğretime ait elementler (öğretimde yapılan açıklamalar, derslerde not tutmak, ders öncesi ve sonrası çalışmak+derslerde not tutmak+derslere düzenli olarak katılmak), konu sıralaması ve yakın sınıf arkadaşı gibi dış kaynaklardan; üst-bilişsel elementler, motivasyon, inanış (bilimin doğası ve kuantum fiziği kavramlarının doğası) ve kavramlara aşinalık ve altyapı gibi iç kaynaklardan etkilenmiştir. (3) Öğrenciler tarafından sergilenen modeller bu kaynakların farklı oranlarda katılımı ile gelişmiştir. Ayrıca, kuantumlanma durumları içinde modellerde iyileşme gözlenmesine rağmen, öğrencilerin gözlenebilir fiziksel büyüklüklerin kuantize oluşuna ilişkin zihinsel modelleri bağlam bağımlı ve dönem süresince durağandır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate undergraduate students? mental models about the quantization of physical observables. The research was guided by ethnography, case study, and content analysis integrated to each other. It focused on second-year physics and physics education students, who were taking the Modern Physics course at the Department of Physics, at Middle East Technical University. Wide range of data was collected by interview, observation, test, diary, and other documents during 2008-2 academic semester. The findings obtained from the qualitative analysis of the data indicated the following conclusions: (1) Students displayed six different mental models, defined as Scientific Model, Primitive Scientific Model, Shredding Model, Alternating Model, Integrative Model, and Evolution Model, about the quantization of physical observables. (2) Students? models were influenced by the external sources such as textbooks (explanations in textbooks, bringing textbook into the classes, and the use of one or both textbooks), instructional elements (explanations in instruction, taking notes in classes, and studying before and after the classes+taking notes in classes+attending classes regularly), topic order, and classmate; they were influenced by the internal sources such as meta-cognitive elements, motivation, belief (the nature of science and the nature of quantum physics concepts), and familiarity and background about the concepts. (3) The models displayed by students developed with the contribution of these sources in different proportions. Furthermore, although upgrading in models was observed within the cases of quantization, students? mental models about the quantization of physical observables are context dependent, and stable during the semester.