Üniversite öğrencilerinin fizik beklentilerinin araştırılması
Investigation of university students' physics expectations
  1. Tez No: 683877
  2. Yazar: CEYLAN ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER DİDİŞ KÖRHASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öğrencilerin fizik öğrenmelerine ilişkin yapılan araştırmalar, öğrencilerin temel fizikten kuantum fiziğine kadar fizik konularını öğrenmekte zorluk yaşadığını ve bu konularda kavram yanılgılarına sahip olduğunu göstermektedir. Bunlar öğrencilerin matematiksel becerileriyle ilişkili olsa da bazı araştırmalar fizik öğrenmeye dair görüşlerin rolü olduğunu işaret eder. Yani öğrencilerin bilgi ve öğrenme ile ilgili fikirleri öğrenme yaklaşımlarını etkilemektedir. Önceden edinilmiş bilgi, tutum ve deneyimlere dayalı bir inanç bütünü öğrencilerin fizik derslerinde ne öğrenecekleri ve hangi beceriler kullanacaklarına ilişkin fizik beklentilerini oluşturur. Bu araştırma, öğrencilerin fizik beklentilerinin belirlenmesini ve fizik beklentilerinin farklı değişkenlere göre incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada temel alanı fizik olmayan ancak eğitimini aldıkları temel alan sebebiyle üniversite öğrenimleri süresince çeşitli ve farklı sayıda fizik dersleri alan üniversite öğrencilerinin fizik beklentileri cinsiyet, öğrenim görülen fakülte, öğrenim görülen bölüm, sınıf seviyesi, alınan fizik dersi sayısı, fizik derslerinin öğretim yaklaşımı ve fiziğe karşı ilgi değişkenleri ile incelenmiştir. Araştırma deseni nedensel karşılaştırma araştırmasıdır. Araştırmada Maryland Fizik Beklentileri Anketi II'nin (MPEX II) Türkçe versiyonu 853 üniversite öğrencisine uygulanmıştır. Veri analizinde betimsel ve yordamsal istatistik kullanılmıştır. Araştırma bulguları üniversite öğrencilerinin fizik beklentilerinin öğrenim gördükleri fakülte, bölüm, alınan fizik dersi sayısı ve fiziğe karşı ilgiye göre istatistiksel olarak farklılaştığını ortaya koyarken, fizik beklentileri cinsiyet, sınıf seviyesi ve fizik derslerinin öğretim yaklaşımına göre değişmemektedir. Ayrıca öğrencilerin fizik beklentileri uzmanlarınki kadar sofistike değildir ve fizik beklentileri puanları uzmanların puanlarıyla küçük oranda benzerdir. Öğrencilerin fizik beklentilerinin belirlenmesinin, fizik öğreticileri ve fizik öğrenenlerin beklentileri arasındaki farkın azaltılmasını esas alan yeni fizik programlarının geliştirilme süreci ve öğretim tasarımları için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Research on students' physics learning shows that students have difficulty in learning physics subjects from basic physics to quantum physics and they have misconceptions on these subjects. While they are related with students' mathematical abilities, some of the studies indicate the role of the views about learning physics. That means, students' ideas about knowledge and learning affect their learning approaches. A body of belief based on previous knowledge, attitudes and experiences creates physics expectations of students about what they will learn and which skills they will use in physics lessons. This research aims the investigation students' physics expectations and the examination of physics expectations according to different variables. In this study, the physics expectations of university students, whose main field is not physics, but who took various and different numbers of physics courses during their university education, were investigated with the variables such as gender, faculty that was educated, department that was registered, grade level, number of physics courses taken, instructional approach of physics courses, and physics interest. The research design is causal comparative research. In the study, the Turkish version of the Maryland Physics Expectations Survey II (MPEX II) was implemented to 853 university students. Descriptive and inferential statistics were used in data analysis. While the research findings reveal that the university students' physics expectations differ statistically according to the faculty, department, number of physics courses taken and interest in physics, their physics expectations do not differ according to gender, grade level and instructional approach of physics courses. In addition, students' physics expectations are not as sophisticated as experts, and their physics expectations scores are similar to experts' scores in small proportion. It is thought that investigation of the students' physics expectations would be beneficial for the development process new physics programs and instructional designs, based on reducing the gap between the expectations of physics teachers and physics learners.